MATE 1.26 zostało wydane

Została wydana nowa wersja środowiska graficznego MATE 1.26 z obsługą Wayland i nowymi funkcjami.

MATE to środowisko graficzne, które jest kontynuacją GNOME 2 i jest znacznie szybsze w porównaniu do GNOME czy KDE. Ta funkcja sprawia, że MATE jest doskonałym wyborem dla osób, które używają Linuksa na starszym sprzęcie.

MATE 1.26 oferuje kilka nowych funkcji, takich jak obsługa Wayland dla wielu komponentów, w tym: Atril, Terminal, Monitor systemu i edytor tekstu Pluma. Wayland to protokół wyświetlania, a przejście na niego przez MATE to duży plus.

Ta wersja dodaje również nowe funkcje do wielu aplikacji w przestrzeni użytkownika. Na przykład Pluma ma teraz mini-mapę, która daje szybki przegląd zawartości. Nowy wzór tła w siatkę może natychmiast zamienić go w podkładkę do pisania. Ponadto włączenie wtyczek Pluma pozwala użytkownikom przekształcić edytor tekstu Linux w pełnoprawne IDE.

Panel powiadomień obsługuje hiperłącza i oferuje zupełnie nowy aplet Nie przeszkadzać, a miniatury okien są bardziej wyraziste niż wcześniej.

Domyślny menedżer plików MATE Caja obsługuje tworzenie zakładek i formatowanie dysków bezpośrednio z menu kontekstowego. Dodatkowo menedżer archiwów Engrampa otrzymał wsparcie dla formatów EPUB i ARC.

Menedżer okien Marco stał się bardziej precyzyjny podczas przywracania zminimalizowanych okien do ich pierwotnej pozycji. Centrum sterowania oferuje również ulepszone dostosowywanie okien z większą liczbą opcji.

Naprawiono wiele błędów, niektóre wycieki pamięci i zmodernizowano bazę kodu prawie wszystkich komponentów pulpitu.

Pojawiła się również nowa strona Wiki, która ułatwia nowym współpracownikom dołączenie do projektu.

Źródło: mate-desktop.org/pl/blog/2021-08-08-mate-1-26-released/

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 50 = 53