Litewska policja migruje na LibreOffice

Ostatnia aktualizacja: 9 kwietnia 2022, 14:35

Litewska policja migrowała na otwarto-źródłowy pakiet biurowy LibreOffice. LibreOffice zmienił poprzednio używany, własnościowy pakiet biurowy na ponad 8000 stacjach roboczych. Migracja została zakończona w czerwcu 2016 roku.

Nie jest to jedyna zmiana, jaką dokonał departament litewskiej policji. Policja testuje dystrybucję Linuksa Ubuntu, która może wymienić Microsoft Windows.

Otwarto-źródłowe migracje są popularnym trendem w Europie oraz w wielu departamentach rządowych, które już przeniosły swoje infrastruktury informatyczne na otwarto-źródłowe alternatywy, głównie ze względów oszczędnościowych.

Jest to również jeden z ważniejszych motywów, jakimi kierował się wydział policji na Litwie – przeprowadzka przyniesie około 1 miliona Euro oszczędności.

Migracja była w pełni wspierana przez głównodowodzących – generał D. Malaškevičius osobiście pełnił nadzór nad całym projektem, w bezpośrednim kontakcie z departamentem IT. Przytaczając jego wypowiedź:

Zmiana na całkowicie inny system jest bardzo skomplikowana… Dzięki naszym pracownikom udało się zaoszczędzić wielką kwotę pieniędzy, jak również wszyscy stali się otwarci na zmiany i szybko przystosowali się do używania procesora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, prezentacji, edytora równań i zapisów matematycznych oraz modułu bazodanowego LibreOffice

Adaptacja Open Source nie zakończy się na LibreOffice. Faktem jest, iż 30% aplikacji litewskiej policji jest oparta na rozwiązaniach otwarto-źródłowych, takich jak: poczta, zarządzanie projektami i udostępnianie plików.

Linux jest następnym krokiem na obranej drodze. Departament testuje Ubuntu, a zespół składający się z 50 stacji roboczych używa już Ubuntu.
Francuska policja pomyślnie migrowała na Linuksa, instalując go na 37.000 maszynach roboczych, więc policja litewska również powinna osiągną podobne wyniki.

W krajach sąsiednich, takich jak Włochy czy Bułgaria, rozwiązania otwarto-źródłowe zostały już wcześniej wprowadzone i zaadaptowane.
Jest to dobry trend wychodzący z Europy i mamy nadzieję, iż będzie kontynuowany.

Źródło: joinup.ec.europa.eu/node/154521

 

One thought on “Litewska policja migruje na LibreOffice

  • 20 sierpnia 2016 at 15:24
    Permalink

    Utrzymywana z naszych podatków Służba Więzienna również wykorzystuje wyłącznie OpenOffice i to od początku informatyzacji tej formacji.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.