Co to jest Linux ?

Reklama na Linuxiarze.pl

 

 

Co to jest Unix ?

 
Unix Unix to system operacyjny rozwijany od 1969 roku przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. Unix miał duży wkład w rozwój systemów operacyjnych, wprowadzając wiele koncepcji będących w powszechnym użyciu do dziś.

Na bazie Uniksa powstało wiele jego odmian i implementacji. Do najbardziej znanych należą systemy z rodziny Linux, OSX oraz BSD.

 
Zobacz również:
pl.wikipedia.org/Unix
pl.wikipedia.org/BSD
pl.wikipedia.org/OS X

 

Co to jest Linux ?

tux Wbrew istniejącemu poglądowi Linux nie jest sam w sobie systemem operacyjnym a jądrem systemu, czyli jego sercem. Dzięki niemu zostają uruchomione wszystkie potrzebne funkcje systemu, urządzenia z których składa się komputer oraz całe oprogramowanie. Urządzenia wbudowane oraz peryferyjne potrzebują sterowników, które z reguły nie są dostarczane przez producentów sprzętu – ale nie ma z tym problemu – większość sterowników jest dołączana do jądra systemu.

Prace nad jądrem Linuksa rozpoczął w 1991 roku i do chwili obecnej nadzoruje jego rozwój Linus Torvalds.

Zobacz również:
Oficjalna strona jądra Linuksa – www.kernel.org

 

Co to jest GNU ?

 
gnu Aby można było wykonać jakąkolwiek pracę na komputerze potrzebne jest konkretne oprogramowanie, aby je uruchomić konieczne jest odpowiednie środowisko umożliwiające swobodną pracę. Projekt wolnego oprogramowania GNU zapoczątkowany przez Richarda Stallmana dostarcza pełne środowisko uruchomieniowe dla jądra Linuksa oraz programy użytkowe praktycznie w każdej istniejącej kategorii.

 
Zobacz również:
Projekt GNU – www.gnu.org
pl.wikipedia.org/GNU
pl.wikipedia.org/Projekt GNU

 

Co to jest dystrybucja Linuksa ?

 
dystrybucje W pełni funkcjonalny zestaw jądra systemu oraz oprogramowania powstały po połączeniu tych dwóch składników tworzą system operacyjny znany jako GNU/Linux.

Wiele firm, organizacji i osób prywatnych na całym świecie dostosowują GNU/Linux do swoich potrzeb i zastosowań tworząc kompletne dystrybucje gotowych systemów operacyjnych znanych potocznie jako „Linux”.

 
Wybór ich jest naprawdę ogromny co dla początkującego linuxiarza może stanowić problem a nie ułatwienie.

Na początek proponuję wybrać jedną z popularnych i przyjaznych (prostych w obsłudze) dystrybucji, więc zapraszam na stronę Przegląd dystrybucji.

Zobacz również:
pl.wikipedia.org/GNU/Linux
pl.wikipedia.org/Dystrybucja Linuksa

 

Opublikowane: 09 / 05 / 2011 ,

12 comments on “Co to jest Linux ?
  1. Szukałem różnych dystrybucji i znalazłem taką która odpowiada mi najbardziej. Korzystam z linuxa i tylko z linuxa. Nigdy się na nim nie zawiodłem. Pozdrawiam wszystkich używających tego systemu.:)

  2. Nigdy nie pracowałam z Linuxem, ale niedługo będę miała okazję. Ciekawa jestem tej nowości (dla mnie nowości, oczywiście).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strefa Linuxiarzy