Aktualności

Linux Mint 21.3

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2024, 16:33

Została wydana nowa wersja Linux Mint 21.3 o nazwie kodowej „Virginia”.

Linux Mint to system bazujący na Ubuntu, wyposażony w pulpity MATE, Cinnamon oraz Xfce i skierowany do początkujących użytkowników komputerów osobistych.

Linux Mint 21.3, o nazwie kodowej „Virginia”, bazujący na Ubuntu 22.04 LTS „Jammy Jellyfish” zawiera najnowsze środowisko graficzne Cinnamon 6.0 dla swoich flagowych wydań, które jest dostarczane z eksperymentalną sesją Wayland. Domyślna sesja nadal korzysta z serwera Xorg. Sesja Waylanda, będąca w fazie eksperymentalnej, oferuje obsługę skalowania ułamkowego na ekranach HiDPI (4K).

Oprócz eksperymentalnej sesji Wayland, środowisko graficzne Cinnamon 6.0 wnosi do Linux Mint 21.3 różne inne udogodnienia, takie jak możliwość pobierania akcji menu kontekstowego prawym przyciskiem myszy dla menedżera plików Nemo w ten sam sposób, w jaki pobierasz aplety Cinnamon, biurka, rozszerzenia i motywy.

Cinnamon 6.0 zawiera również zaktualizowane aplety Dźwięk i Zasilanie, obsługę obrazów AVIF, nowy gest powiększania pulpitu, obsługę próbnika kolorów w usłudze zrzutów ekranu, nową opcję szczegółów menu, skalowanie 75%, wiązanie klawiszy przezroczystości okien, portal xdg plik konfiguracyjny, a także różne inne ulepszenia.

Pozostałe obsługiwane edycje Linux Mint 21.3 są dostarczane ze środowiskami graficznymi Xfce 4.18 i MATE 1.26.

Wszystkie trzy edycje Linux Mint 21.3 zawierają zaktualizowane, własne aplikacje, takie jak przeglądarka Hypnotix TV, która otrzymała możliwość zapisywania kanałów jako ulubionych i tworzenia kanałów niestandardowych, dzięki czemu można korzystać z aplikacji bez playlisty ani dostawcy IPTV.

W tej wersji udoskonalono odtwarzanie wideo w przeglądarce obrazów Pix, uwzględniając orientację klipu wideo i automatycznie go obracając. Ponadto narzędzie do zmiany nazw plików wsadowych Bulky otrzymało obsługę miniatur oraz przeciągania i upuszczania.

Ekran logowania Slick Greeter został zaktualizowany, aby umożliwić użytkownikom skonfigurowanie układu pola logowania, a aplikacja do udostępniania plików Warpinator otrzymała możliwość ręcznego łączenia się z innym urządzeniem poprzez wprowadzenie adresu IP lub za pomocą kodu QR na urządzeniu mobilnym.

Kolejną interesującą zmianą w wydaniu Linux Mint 21.3 „Virginia” jest możliwość wykorzystania niestabilnego repozytorium oprogramowania „Romeo” do instalowania najnowocześniejszych funkcji w dystrybucji. W związku z tą zmianą niestabilny PPA Linux Mint stał się przestarzały.

System live działa na jądrze Linux 5.15 LTS. Obraz ISO EDGE będzie dostępny w nadchodzących tygodniach z nowszym jądrem 6.5 zapewniającym lepszą obsługę sprzętu.

Linux Mint 21.3 to wersja z długoterminowym wsparciem, która będzie obsługiwana do 2027 roku.

Wymagania sprzętowe dla Linux Mint 21:
– 2GB RAM (rekomendowane 4GB)
– 20GB powierzchni dysku (rekomendowane 100GB)
– monitor o rozdzielczości 1024×768
– procesor 64 bitowy amd64/x86_64

Przed instalacją systemu, zapoznaj się z informacją o wydaniu opublikowaną na stronie projektu, w której wyszczególnione są wszystkie znane błędy oraz porady pozwalające na wprowadzenie ręcznych poprawek.

Źródło: blog.linuxmint.com/?p=4624

Obrazy płyt Linux Mint dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.