Świat

GNOME 45 zostało wydane

Zostało wydane środowisko graficzne GNOME 45 o nazwie kodowej „Riga”.

Nowa wersja zawiera przeprojektowane Ustawienia i menedżer plików Nautilus, nowe Szybkie Ustawienia umożliwiające zmianę podświetlenia klawiatury oraz nową aplikację do przeglądania zdjęć.

Środowisko graficzne GNOME 45, nazwane „Rygą” na cześć miasta gospodarza konferencji GUADEC 2023 w Rydze na Łotwie, ma na celu wprowadzenie całkowicie odnowionej aplikacji Ustawienia (Centrum sterowania GNOME), która nie tylko wykorzystuje bardziej nowoczesny wygląd oparty na najnowszej wersji biblioteki LibAdwaita, ale także usprawnia różne ustawienia.

Kluczowe funkcje, o których warto tutaj wspomnieć, to ułamkowe współczynniki skalowania w Ustawieniach wyświetlacza, umożliwiające wybór współczynników skalowania 100%, 125%, 150% lub 175%, rozszerzone ustawienia daty i godziny z opcjami zegara i kalendarza, całkowicie przeprojektowany panel prywatności, który umożliwia szybszy dostęp do różnych ustawień, a także bardziej kompaktowy panel Informacje.

Menedżer plików Nautilus został zaktualizowany w GNOME 45 i otrzymał nowy wygląd, obejmujący nowoczesny pasek boczny o pełnej wysokości i przeorganizowane przyciski paska tytułowego, wydajniejszą funkcję wyszukiwania, a także ulepszoną siatkę Pogląd.

Istnieje wiele innych drobnych, ale ważnych zmian, takich jak ulepszona obsługa Waylanda zapewniająca implementację programową funkcjonalności podobnej do przełącznika KVM, aby umożliwić sterowanie wieloma komputerami za pomocą jednej klawiatury i myszy.

Dostępna jest także możliwość odrzucania powiadomień klawiszem Backspace, obsługa sieci OWE (Opportunistic Wireless Encryption) w menu stanu, wydajniejsze odtwarzanie i nagrywanie wideo, nowy skrót klawiaturowy (Super+S) umożliwiający dostęp do panelu Szybkich ustawień, a także a także ulepszone gesty przesuwania trzema palcami na ekranach dotykowych.

W środowisku GNOME 45 wprowadzono nową aplikację do przeglądania obrazów o nazwie Image Viewer (wcześniej Loupe), która umożliwia szybkie renderowanie obrazów przyspieszane przez procesor graficzny, renderowanie kafelkowe grafiki wektorowej, dekodowanie obrazów rastrowych z możliwością rozszerzenia i w trybie piaskownicy oraz przystępną prezentację najważniejszych metadanych obrazu.

Dostępna jest także nowa aplikacja aparatu, która świetnie działa zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach stacjonarnych. Aplikacja aparatu oferuje takie funkcje, jak możliwość robienia zdjęć i nagrywania filmów, wbudowaną funkcję przeglądania umożliwiającą szybkie przeglądanie zdjęć i filmów oraz przycisk umożliwiający przełączanie między różnymi aparatami.

GNOME 45 ulepsza także aplikację GNOME Software, dodając lepszy mechanizm aktualizacji pakietów, które wymagają usunięcia innych pakietów w celu spełnienia zależności, a także lepszą obsługę dystrybucji Debian GNU/Linux i Ubuntu oraz możliwość usuwania danych aplikacji Flatpak podczas ich odinstalowywania.

Kalendarz GNOME otrzymuje przeprojektowany widok miesiąca, umożliwiający użytkownikom nieskończone przewijanie do przyszłości i przeszłości, a także nowe skróty klawiaturowe do synchronizacji kalendarzy (F5), zarządzania kalendarzami (Ctrl+Alt+M) i otwierania menu kalendarzy (F8) .

Emulator terminala konsoli GNOME ma nowe okno preferencji do ustawiania niestandardowych czcionek i wyłączania dzwonka systemowego, GNOME Maps zawiera teraz przycisk wskazujący kierunek i umożliwiający zorientowanie mapy na północ, a GNOME Connections umożliwia teraz kopiowanie tekstu, obrazów i plików do oraz z komputerów zdalnych.

Źródło: release.gnome.org/45/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.