NetBSD 9.3

Została wydana nowa wersja NetBSD 9.3.

NetBSD to bezpłatny, wolny, bezpieczny i wysoce przenośny, uniksowy system operacyjny z rodziny BSD. Projekt powstał w 1993 roku na bazie kodu 4.3BSD Net/2 i jego kontynuacji 386BSD. Głównym celem projektu jest dostarczenie wysokiej jakości, stabilnego i dostępnego na dużą liczbę urządzeń systemu operacyjnego.

NetBSD 9.3 jest trzecią aktualizacją NetBSD z linii 9.x, dostarczającą nowe wersje pakietów, poprawki błędów i ulepszenia w istniejących narzędziach.

Niniejsza aktualizacja reprezentuje wybrany podzbiór poprawek uznanych za ważne ze względów bezpieczeństwa lub stabilności od czasu wydania NetBSD 9.2 w maju 2021, jak również kilka ulepszeń przeniesionych z gałęzi deweloperskiej. System jest w pełni kompatybilny z NetBSD 9.0. Użytkownicy korzystający z wersji 9.2 lub wcześniejszej są zdecydowanie zalecani do uaktualnienia.

Ogólna społeczność NetBSD jest bardzo podekscytowana NetBSD 10.0, ale uznano za konieczne udostępnienie tego wydania z poprawką błędów, podczas gdy deweloperzy czekają na rozwiązanie niektórych problemów z kompatybilnością w NetBSD-current dotyczących List Kontroli Dostępu FFS uniemożliwiających wydanie netbsd-10.

Oprócz wielu poprawek błędów, wersja 9.3 zawiera backportowane ulepszenia obsługi zawieszania i wznawiania, różne drobne dodatki nowego sprzętu do istniejących sterowników urządzeń, zgodność z systemami plików UDF utworzonymi w systemie Windows 10, ulepszoną obsługę nowszych chipsetów Intel Gigabit Ethernet, lepszą obsługę nowych Chipsety Intel i AMD Zen 3, obsługa konfiguracji połączeń z sieciami Wi-Fi za pomocą instalatora sysinst, obsługa serwerów X11 opartych na wsfb na Commodore Amiga oraz drobne ulepszenia wydajności dla hipernadzorcy Xen.

Pełna lista zmian dostępna jest na stronie projektu: www.netbsd.org/releases/formal-9/NetBSD-9.3.html

Obrazy systemu dla wszystkich architektur sprzętowych można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.