Jaki Linux? Jak wybrać system na początek? cz.2

felieton

Aktualizacja wpisu: 02.05.2020r.

 
Jaki Linux? Jaki wybrać system na początek?
1. Jaki pulpit cz.1
2. Jaka dystrybucja cz.2

2. Jaka dystrybucja?

Pierwsza odpowiedź na to pytanie jaka mi przychodzi do głowy to Ubuntu, Mint, Manjaro. Gdyby to było takie proste, to nie byłoby tematu.

Każdemu początkującemu emigrantowi z innego mainstreamowego oprogramowania proponuję w pierwszej kolejności zapoznanie się z tymi właśnie dystrybucjami.

Możemy wybrać wersję dla notebooka ze środowiskami XFCE i MATE a na mocnego blaszaka GNOME, KDE czy Cinnamon. Jeżeli żadna z wersji Ubuntu/Mint nie będzie dobrze współpracować z naszym sprzętem, to wtedy mamy problem i musimy poszukiwać innych rozwiązań (np. MX, Sparky).

Najlepszym sposobem na właściwy wybór są „testy! testy! testy!”. Testować możemy w trybie live z USB lub CD/DVD. Na innym, mocniejszym komputerze można też uruchomić maszynę wirtualną i ustawić w niej parametry docelowego sprzętu. Testy live pozwolą sprawdzić czy dystrybucja dobrze wykrywa i obsługuje podzespoły (dźwięk, grafikę, internet). Koniecznie trzeba się zapoznać z opisem instalacji i partycjonowania, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Większość dystrybucji określana jest jako „dla początkujących”. Nie należy się tym sugerować, a tym bardziej w to wierzyć, ponieważ zaledwie kilka systemów zasługuje na to miano.
Jest jeszcze jeden „haczyk” a mianowicie to, że każdy system może różnie funkcjonować na różnych komputerach. Wiele tu zależy od konfiguracji sprzętowej, jaką posiadamy.

Cztery dystrybucje i cztery środowiska dają nam 16 możliwych kombinacji, jeśli dodamy do tego menedżery okien to liczba wzrośnie, dlatego konieczne jest przetestowanie co najmniej kilku z nich, aby wybrać tą najbardziej odpowiadającą naszym wymaganiom i najlepiej działającą na naszym sprzęcie.

Życzę dokonania dobrego wyboru, zadowolenia z nowego systemu i sprawniejszego komputera.

Autor: Albedo 0.64

 

 

Powiązane wpisy

Albedo 0.64

Technik, rocznik 1964. Dystrybucje: Mandrake/Mandriva (2004-2008), Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu (2008-2012) Linux Mint (2013 - 2020) oraz kilka przygód z innymi systemami. Od 2020 MX Linux.

17 thoughts on “Jaki Linux? Jak wybrać system na początek? cz.2

 • 10/08/2014 at 11:47 pm
  Permalink

  Witam Wszystkich.
  Od pewnego czasu poważnie myślę o Linuxie i zastanawiam się, czy jest wersja pod którą chodzi Illustrator Adobe-iego lub Corel?

  Reply
  • 22/01/2021 at 1:07 am
   Permalink

   TENS
   stara nazwa LPS
   zainstaluj wersje public deluxe ma juz Adobe Reader i Libre office

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *