Świat

KDE Plasma 6

Projekt KDE poinformował o wydaniu nowej wersji środowiska graficznego KDE Plasma 6 wraz z pakietami oprogramowania KDE Gear 24.02 i KDE Frameworks 6.

Obsługiwane przez nowoczesną platformę graficzną Wayland Linux i przeniesione do najnowszej platformy aplikacji typu open source Qt 6, środowisko graficzne KDE Plasma 6 wprowadza początkową obsługę HDR (High Dynamic Range), obsługę filtrów korekcji ślepoty barw oraz nowy wygląd i styl, domyślnie z pływającym panelem.

Wygląd panelu można teraz zmienić, dzięki przeprojektowanym ustawieniom panelu i nowemu inteligentnemu trybowi automatycznego ukrywania o nazwie „Dodge Windows”, który sprawia, że panele chowają się, gdy okno ich dotyka.

KDE Plasma 6 wprowadza także nowy efekt Przeglądu, który łączy w sobie stare efekty Przeglądu i siatki pulpitu, aby zapewnić lepszą obsługę gestów touchpada, ponownie wprowadza słynny efekt kostki i zmienia motyw Breeze, aby uzyskać bardziej nowoczesny wygląd z mniejszą liczbą klatek i bardziej spójnymi odstępami.

Zaktualizowano funkcję Plasma Search, aby umożliwić dostosowanie kolejności wyników wyszukiwania i konwersję między strefami czasowymi oraz dopasowuje tekst w bieżącym języku systemu, jak i w języku angielskim, umożliwia uruchomienie „Hybrid Sleep” i pozwala wyszukiwać w Codeberg i PyPi.

Aplikacja KDE Plasma Settings została odnowiona, a różne strony ustawień zostały zreorganizowane, aby były bardziej przyjazne dla użytkownika.

Pliki i foldery otwierają się podwójnym kliknięciem, w Waylandzie domyślnie włączona jest funkcja „dotknij i kliknij” na touchpadzie. „Siatka miniatur” to nowy domyślny styl w Przełączniku zadań, kliknięcie ścieżki paska przewijania powoduje teraz przewinięcie do klikniętego lokalizacji, a przewijanie na pulpicie nie powoduje już przełączania obszarów roboczych.

Inne zmiany obejmują ulepszone uwierzytelnianie odcisków palców na ekranie blokady, obsługę większej liczby kalendarzy islamskich, obsługę starszych sesji X11, nowy domyślny ekran główny i ekran powitalny dla Plasma Mobile oraz nową tapetę o nazwie „Scarlet Tree”.

Project KDE opublikował również pakiet oprogramowania KDE Gear 24.02, który przenosi wiele domyślnych aplikacji KDE do frameworka Qt 6 i wprowadza bardziej bezramkowy wygląd do interfejsów użytkownika.

Najważniejsze cechy KDE Gear 24.02 obejmują przeprojektowany menedżer plików Dolphin, który ułatwia otwieranie folderu w podzielonym widoku poprzez kliknięcie go prawym przyciskiem myszy, ulepszone funkcje nagrywania w narzędziu do zrzutów ekranu Spectacle, a także nowe zabezpieczenia i prywatność w pakiecie Kontact (KMail, KOrganizer i Kleopatra). Ponadto klient poczty e-mail KMail obsługuje teraz kilka funkcji AI w trybie offline i typu open source, które są domyślnie wyłączone.

KDE Gear 24.02 zapewnia także lepszą użyteczność i nowe funkcje Asystenta podróży Itinerary, dodaje obsługę zastępowania audio lub wideo klipu na osi czasu w edytorze wideo Kdenlive, dodaje stronę powitalną, która obsługuje wiele kont w aplikacji czatu NeoChat i dodaje obsługę synchronizacji historii oglądania w kliencie YouTube PlasmaTube.

Źródło: kde.org/pl/announcements/megarelease/6/

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.