Cyfrowy aparat fotograficzny w Linuksie

Reklama na Linuxiarze.pl

 

Grafika :
1. Edytory grafiki 2D
2. Edytory grafiki 3D
3. Edytory grafiki rastrowej
4. Edytory grafiki wektorowej
5. Generatory albumów foto HTML
6. Malowanie cyfrowych obrazów
7. Pobieranie zdjęć z aparatów cyfrowych
    7.1. Dwa słowa o aparatach cyfrowych w Linuksie
    7.2. Pobieranie zdjęć za pomocą menadżera plików
    7.3. Pobieranie zdjęć za pomocą gThumb
    7.4. Pobieranie zdjęć za pomocą F-Spot
    7.5. Pobieranie zdjęć za pomocą Shotwell
    7.6. Pobieranie zdjęć i tworzenie albumów HTML za pomocą DigiKam
8. Przeglądarki grafiki
9. Skład publikacji DTP
10. Tworzenie diagramów
11. Webowe edytory grafiki
12. Inne

 

Dwa słowa o aparatach cyfrowych w Linuksie

Producenci cyfrowych aparatów fotograficznych w większości przypadków dostarczają sterowniki do instalacji aparatów w systemie Windows, czasami dla Mac OS X. Dla Linuksa raczej się to nie zdarza.

Nie jest to problem, ponieważ developerzy jądra Linuksa zamieszczają sterowniki dla większości urządzeń a więc i dla aparatów fotograficznych w samym jądrze systemu.

Wiele cyfrowych aparatów jak również telefonów komórkowych (z wbudowanym aparatem fotograficznym) jest rozpoznawanych i montowanych w Linuksie na podstawie posiadanej karty pamięci.

To właśnie karta pamięci jest montowana w systemie dając możliwość zarządzania materiałami znajdującymi się na niej w bardzo prosty sposób. Dostęp do danych uzyskasz za pomocą dowolnego menadżera plików w zależności od posiadanego środowiska graficznego lub za pomocą innego programu.

 

Programy do pobierania zdjęć z aparatów cyfrowych

 

digikam
DigiKam    star star star star star     info
Program do zarządzania plikami graficznymi dla środowiska KDE. Posiada możliwość edycji, pobierania zdjęć z aparatów cyfrowych i skanerów oraz tworzenia albumów foto w formacie HTML. Oprócz tego program umożliwia wysyłanie zdjęć na wiele sewisów internetowych. Zobacz również DigiKam na Wikipedia

linia

f-spot
F-Spot    star star star star      info
Program F-Spot jest przeglądarką grafiki dla środowiska GNOME z możliwością pobierania zdjęć z aparatów cyfrowych oraz ich edycji. Program posiada również możliwość wysyłania zdjęć na serwisy internetowe : Flickr, Picasa Web, 23hq, Zooomr, SmugMug oraz nagrania ich na płytę CD.
Zobacz również F-Spot na Wikipedii

linia

gthumb
GThumb    star star star       info
GThumb jest programem do zarządzania zdjęciami w środowisku GNOME. Dzięki niemu wykonasz podstawową edycję plików graficznych oraz pobierzesz zdjęcia z aparatów cyfrowych i kart pamięci. Zobacz również GThumb na Wikipedia

linia

photo
Menadżery plików    star  star       info
Menadżery plików pozwalają na pobieranie i wysyłanieplików graficznych z kart pamięci zamontowanych w systemie plików.

linia

rapid
Rapid photo downloader    star star
Program do pobierania zdjęć i plików wideo z aparatów cyfrowych. Przeznaczony dla platformy Linux, działa w większości środowisk graficznych.

linia

shotwell
Shotwell    star star star       info
Shotwell jest prostym programem do zarządzania zdjęciami w środowisku GNOME z możliwością pobierania zdjęć z aparatów cyfrowych oraz ich edycji. Program posiada również możliwość wysyłania zdjęć na serwisy internetowe Flickr, Picasa Web oraz Facebook.

linia

 

Opublikowane: 28 / 04 / 2011

One comment on “Cyfrowy aparat fotograficzny w Linuksie
  1. Świetny portal, przejrzysty, dużo informacji, dobry dział o aparatach cyfrowych. Przydałby się również dział o kamerach cyfrowych. Czy są w ogóle programy na Linux do obsługi takich kamer? Jak zgrywać na HDD filmy z tych kamer? Może jakiś spis marek i modeli obsługiwanych przez programy linuksowe?. A jeśli ktoś posiada jeszcze kamerę na kasety np. Sony DCR-TRV460 i chciałby z niej zgrać filmy do komputera przed oddaniem jej dzieciom do zabawy – jak i jakiego narzędzia użyć?

    Serdecznie pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strefa Linuxiarzy