Cyfrowy aparat fotograficzny w Linuksie

Dwa słowa o aparatach cyfrowych w Linuksie

Producenci cyfrowych aparatów fotograficznych w większości przypadków dostarczają sterowniki do instalacji aparatów w systemie Windows, czasami dla Mac OS X. Dla Linuksa raczej się to nie zdarza.

Nie jest to problem, ponieważ developerzy jądra Linuksa zamieszczają sterowniki dla większości urządzeń a więc i dla aparatów fotograficznych w samym jądrze systemu.

Wiele cyfrowych aparatów jak również telefonów komórkowych (z wbudowanym aparatem fotograficznym) jest rozpoznawanych i montowanych w Linuksie na podstawie posiadanej karty pamięci.

To właśnie karta pamięci jest montowana w systemie dając możliwość zarządzania materiałami znajdującymi się na niej w bardzo prosty sposób. Dostęp do danych uzyskasz za pomocą dowolnego menadżera plików w zależności od posiadanego środowiska graficznego lub za pomocą innego programu.

Programy do pobierania zdjęć z aparatów cyfrowych

digikam
DigiKam
Program do zarządzania plikami graficznymi dla środowiska KDE. Posiada możliwość edycji, pobierania zdjęć z aparatów cyfrowych i skanerów oraz tworzenia albumów foto w formacie HTML. Oprócz tego program umożliwia wysyłanie zdjęć na wiele sewisów internetowych.

linia

f-spot
F-Spot
Program F-Spot jest przeglądarką grafiki dla środowiska GNOME z możliwością pobierania zdjęć z aparatów cyfrowych oraz ich edycji. Program posiada również możliwość wysyłania zdjęć na serwisy internetowe : Flickr, Picasa Web, 23hq, Zooomr, SmugMug oraz nagrania ich na płytę CD.

linia

gthumb
GThumb
GThumb jest programem do zarządzania zdjęciami w środowisku GNOME. Dzięki niemu wykonasz podstawową edycję plików graficznych oraz pobierzesz zdjęcia z aparatów cyfrowych i kart pamięci.

linia

photo
Menadżery plików
Menadżery plików pozwalają na pobieranie i wysyłanieplików graficznych z kart pamięci zamontowanych w systemie plików.

linia

rapid
Rapid photo downloader
Program do pobierania zdjęć i plików wideo z aparatów cyfrowych. Przeznaczony dla platformy Linux, działa w większości środowisk graficznych.

linia

shotwell
Shotwell
Shotwell jest prostym programem do zarządzania zdjęciami w środowisku GNOME z możliwością pobierania zdjęć z aparatów cyfrowych oraz ich edycji. Program posiada również możliwość wysyłania zdjęć na serwisy internetowe Flickr, Picasa Web oraz Facebook.

linia

 

Powiązane wpisy

One thought on “Cyfrowy aparat fotograficzny w Linuksie

  • 08/02/2012 at 1:12 am
    Permalink

    Świetny portal, przejrzysty, dużo informacji, dobry dział o aparatach cyfrowych. Przydałby się również dział o kamerach cyfrowych. Czy są w ogóle programy na Linux do obsługi takich kamer? Jak zgrywać na HDD filmy z tych kamer? Może jakiś spis marek i modeli obsługiwanych przez programy linuksowe?. A jeśli ktoś posiada jeszcze kamerę na kasety np. Sony DCR-TRV460 i chciałby z niej zgrać filmy do komputera przed oddaniem jej dzieciom do zabawy – jak i jakiego narzędzia użyć?

    Serdecznie pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *