Konfiguracja połączeń za pomocą GNOME-Bluetooth

Ostatnia aktualizacja: 15th październik 2019, 06:08 pm

O Bluetooth dwa słowa

Bluetooth jest standardem komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu pomiędzy urządzeniami takimi jak komputer, telefon komórkowy, drukarka, mysz, klawiatura i innymi. Urządzeniem pozwalającym na połączenie w technologii Bluetooth jest wbudowany lub zewnętrzny adapter.
W tym rozdziale spróbuję opisać sposoby połączeń pomiędzy telefonem komórkowym a adapterem USB podłączonym do komputera pracującym pod kontrolą dystrybucji Linux w kilku środowiskach graficznych.

 

GNOME-Bluetooth

GNOME-bluetooth jest programem domyślnie preinstalowanym w środowisku GNOME, który pozwala na skonfigurowanie połączenia między urządzeniami wykorzystującymi technologię Bluetooth.

1. Możesz użyć tego programu we wszystkich środowiskach graficznych działających na bibliotekach GTK+ lecz sprawdź czy masz zainstalowane (zainstaluj jeśli nie masz) poniższe pakiety :

gnome-bluetooth obex-data-server obexfs obex-client
Program ten pozwoli Ci na wykonanie połączenia między urządzeniami oraz przesłanie plików z komputera na drugie urządzenie.

2. Jeśli chcesz przeglądać pliki na drugim urządzeniu oraz zarządzać nimi za pośrednictwem Bluetooth to jednym z lepszych rozwiązań jest użycie menadżera plików Nautilus.
Doinstaluje dodatkowe pakiety :

nautilus nautilus-share gvfs-backends

3. Teraz podłącz adapter Bluetooth do portu USB i uruchom aplet-bluetooth (jeśli nie załaduje się automatycznie) z menu „System-> Preferencje-> Bluetooth”.

4. Z menu kontekstowego ikony Bluetooth wybierz „Ustaw nowe urządzenie” a po uruchomieniu okna programu wybierz tę samą opcję.

gnome-bluetooth

5. Zostanie uruchomiony asystent konfiguracji nowego urządzenia.

gnome-bluetooth

6. Program wykryje wszystkie urządzenia Bluetooth w zasięgu adaptera – wybierz swoje.

gnome-bluetooth

7. Program wygeneruje kod PIN, który wprowadź do drugiego urządzenia.

gnome-bluetooth

8. Nowe urządzenie zostało skonfigurowane, możesz zamknąć okno asystenta.

gnome-bluetooth

9. Aby wysłać pliki z komputera na drugie urządzenie wybierz z menu apletu-bluetooth „Wyślij pliki do urządzenia”, wybierz swoje urządzenie oraz kliknij „Wyślij do”.

gnome-bluetooth

10. Wybierz plik do przesłania, potwierdź transfer pliku w drugim urządzeniu i zaczekaj na zakończenie operacji.

bluetooth

11. Jeśli posiadasz zainstalowany pakiet „nautilus” możesz przeglądać pliki na drugim urządzeniu wybierając z menu kontekstowego apletu „Przeglądaj pliki w urządzeniu”.

gnome-bluetooth

gnome-bluetooth

 

Powiązane wpisy

One thought on “Konfiguracja połączeń za pomocą GNOME-Bluetooth

  • 8 września 2012 at 22:39
    Permalink

    Gnome ma fajne programiki dla bluetooth, ale ja nie lubię gnome (używam KDE) a te pakiety z pod Gnome najczęściej w KDE nie działają z powodów zależności. Może kto poradzi co w KDE a najlepiej dla Mandrivy.
    Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 34 = 38