Konfiguracja połączeń za pomocą GNOME-Bluetooth

Reklama na Linuxiarze.pl

 

Bluetooth :
1. O Bleutooth dwa słowa
     1.1. GNOME-bluetooth
     1.2. Blueman
     1.3. Bluedevil

 

O Bluetooth dwa słowa

Bluetooth jest standardem komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu pomiędzy urządzeniami takimi jak komputer, telefon komórkowy, drukarka, mysz, klawiatura i innymi. Urządzeniem pozwalającym na połączenie w technologii Bluetooth jest wbudowany lub zewnętrzny adapter.
W tym rozdziale spróbuję opisać sposoby połączeń pomiędzy telefonem komórkowym a adapterem USB podłączonym do komputera pracującym pod kontrolą dystrybucji Linux w kilku środowiskach graficznych.

 

 

GNOME-Bluetooth

GNOME-bluetooth jest programem domyślnie preinstalowanym w środowisku GNOME, który pozwala na skonfigurowanie połączenia między urządzeniami wykorzystującymi technologię Bluetooth.

1. Możesz użyć tego programu we wszystkich środowiskach graficznych działających na bibliotekach GTK+ lecz sprawdź czy masz zainstalowane (zainstaluj jeśli nie masz) poniższe pakiety :

gnome-bluetooth obex-data-server obexfs obex-client
Program ten pozwoli Ci na wykonanie połączenia między urządzeniami oraz przesłanie plików z komputera na drugie urządzenie.

2. Jeśli chcesz przeglądać pliki na drugim urządzeniu oraz zarządzać nimi za pośrednictwem Bluetooth to jednym z lepszych rozwiązań jest użycie menadżera plików Nautilus.
Doinstaluje dodatkowe pakiety :

nautilus nautilus-share gvfs-backends

3. Teraz podłącz adapter Bluetooth do portu USB i uruchom aplet-bluetooth (jeśli nie załaduje się automatycznie) z menu „System-> Preferencje-> Bluetooth”.

4. Z menu kontekstowego ikony Bluetooth wybierz „Ustaw nowe urządzenie” a po uruchomieniu okna programu wybierz tę samą opcję.

gnome-bluetooth

5. Zostanie uruchomiony asystent konfiguracji nowego urządzenia.

gnome-bluetooth

6. Program wykryje wszystkie urządzenia Bluetooth w zasięgu adaptera – wybierz swoje.

gnome-bluetooth

7. Program wygeneruje kod PIN, który wprowadź do drugiego urządzenia.

gnome-bluetooth

8. Nowe urządzenie zostało skonfigurowane, możesz zamknąć okno asystenta.

gnome-bluetooth

9. Aby wysłać pliki z komputera na drugie urządzenie wybierz z menu apletu-bluetooth „Wyślij pliki do urządzenia”, wybierz swoje urządzenie oraz kliknij „Wyślij do”.

gnome-bluetooth

10. Wybierz plik do przesłania, potwierdź transfer pliku w drugim urządzeniu i zaczekaj na zakończenie operacji.

bluetooth

11. Jeśli posiadasz zainstalowany pakiet „nautilus” możesz przeglądać pliki na drugim urządzeniu wybierając z menu kontekstowego apletu „Przeglądaj pliki w urządzeniu”.
 

gnome-bluetooth

gnome-bluetooth

 

Opublikowane: 28 / 04 / 2011

One comment on “Konfiguracja połączeń za pomocą GNOME-Bluetooth
  1. Gnome ma fajne programiki dla bluetooth, ale ja nie lubię gnome (używam KDE) a te pakiety z pod Gnome najczęściej w KDE nie działają z powodów zależności. Może kto poradzi co w KDE a najlepiej dla Mandrivy.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strefa Linuxiarzy