Świat

Firefox 109

Została wydana nowa wersja przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 109.

Jak zawsze, nowa wersja Firefox dostarcza nowe funkcje i poprawki błędów.

Ochrona przed exploitami Arbitrary Code Guard została włączona w procesach narzędzia do odtwarzania multimediów, poprawiając bezpieczeństwo użytkowników systemu Windows.

Natywnego selektora dat HTML do wprowadzania danych typu data i data/godzina można teraz używać z samą klawiaturą, co poprawia jego dostępność dla użytkowników czytników ekranu. Użytkownicy o ograniczonej sprawności ruchowej mogą teraz używać popularnych skrótów klawiaturowych do poruszania się po siatce kalendarza i pokrętłach wyboru miesiąca.

Kompilacje Firefoksa w językach hiszpańskim es-ES i es-AR są teraz dostarczane z wbudowanym słownikiem modułu sprawdzania pisowni Firefoksa.

Od 16 stycznia Colorways nie będą już dostępne w Firefoksie. Użytkownicy nadal będą mieli dostęp do zapisanych i aktywnych wersji kolorystycznych z opcji menu Dodatki i motywy.

W systemie macOS Ctrl lub Cmd + gładzik lub kółko myszy przewijają teraz stronę zamiast powiększania. Pozwala to uniknąć przypadkowego powiększenia i dopasować zachowanie innych przeglądarek internetowych w systemie macOS.

Sekcja Ostatnio zamknięte w przeglądarce Firefox View umożliwia teraz użytkownikom ręczne zamykanie/usuwanie linków URL z listy.

Komunikaty o pustym stanie i komponenty graficzne wyświetlane w przeglądarce Firefox w sekcjach Pobieranie kart i Ostatnio zamknięte zostały zaktualizowane w celu poprawy komfortu użytkowania.

Możliwość automatycznego przerwania działania, gdy kod na stronie trafi w moduł obsługi zdarzeń, jest dostępna od wersji Firefox 69. Firefox 109 dodaje teraz nowe wsparcie dla zdarzenia scrollend. Aby użyć tego nowego punktu przerwania zdarzenia, otwórz debuger JS, znajdź i rozwiń sekcję Punkty przerwania detektora zdarzeń w prawej kolumnie.

Zdarzenie scrollend jest teraz domyślnie włączone. Zdarzenie jest uruchamiane po zakończeniu przewijania.

Firefox trwale partycjonuje pamięć masową w kontekstach stron trzecich, niezależnie od dostępu do pamięci, aby dostosować się do innych przeglądarek i zapewnić lepszą kompatybilność z internetem.

Źródło: www.mozilla.org/en-US/firefox/109.0/releasenotes/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.