Fedora 36

Matthew Miller poinformował o wydaniu nowej wersji Fedora 36.

Fedora jest dystrybucją sponsorowaną przez firmę Red Hat i rozwijaną przez społeczność skupioną wokół projektu.

Fedora Workstation koncentruje się na pulpicie i jest przeznaczona dla użytkowników, którzy chcą „po prostu działającego” systemu operacyjnego Linux. Jak zwykle, Fedora Workstation zawiera najnowsze wydanie GNOME: GNOME 42. Chociaż nie zapewnia pełnej odpowiedzi na temat życia, wszechświata i wszystkiego, GNOME 42 wprowadza wiele ulepszeń. Wiele aplikacji zostało przeniesionych do GTK 4 w celu poprawy stylu i wydajności. W GNOME 42 pojawiły się dwie nowe aplikacje: Edytor tekstu i konsola.

Jeśli używasz zastrzeżonego sterownika graficznego NVIDIA, twoje sesje pulpitu będą teraz domyślnie korzystać z protokołu Wayland. Pozwala to korzystać z akceleracji sprzętowej podczas używania nowoczesnego kompozytora pulpitu.

Fedora Spins and Labs są skierowane do różnych odbiorców i przypadków użycia, w tym Fedora Comp Neuro, która zapewnia narzędzia dla neuronauki obliczeniowej, oraz środowisk graficznych, takich jak Fedora LXQt, która zapewnia lekkie środowisko graficzne. Należy również pamiętać o alternatywnych architekturach: ARM AArch64, Power i S390x.

Fedora Linux 36 zawiera najnowszą wersję Ansible. Ansible 5 dzieli „silnik” na pakiet ansible-core i pakiety kolekcji. Ułatwia to konserwację i umożliwia pobieranie tylko potrzebnych kolekcji. Zobacz przewodnik przenoszenia Ansible 5, aby dowiedzieć się, jak zaktualizować swoje podręczniki.

Począwszy od Fedory Server 36, Cockpit udostępnia moduł do udostępniania i bieżącej administracji udziałami NFS i Samba. Dzięki temu administratorzy mogą zarządzać udziałami plików w sieci za pośrednictwem interfejsu internetowego Cockpit używanego do konfigurowania innych atrybutów serwera.

Bez względu na to, jakiego wariantu Fedory Linux używasz, otrzymujesz najnowsze rozwiązania, jakie ma do zaoferowania świat open source. Podman 4.0 zostanie po raz pierwszy w pełni wydany w Fedorze Linux 36. Podman 4.0 zawiera ogromną liczbę zmian i zupełnie nowy stos sieciowy. Wprowadza również zmiany w interfejsie API niezgodne z poprzednimi wersjami, więc uważnie przeczytaj dokumentację źródłową.

Podążając za fundacją „First”, zaktualizowano kluczowe języki programowania i pakiety bibliotek systemowych, w tym Ruby 3.1, Golang 1.18 i PHP 8.1.

Obrazy systemu Fedora dla maszyn x86_64, armhfp oraz aarch64 można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.