Joomla! 4 została wydana

Ostatnia aktualizacja: 4 kwietnia 2022, 16:24

Joomla! to darmowy i otwarty system zarządzania treścią (CMS) służący do publikowania treści internetowych. Przez lata Joomla! zdobyła kilka nagród. Jest oparta na strukturze aplikacji internetowej, która może być używana niezależnie od CMS, co pozwala na tworzenie potężnych aplikacji online.

Joomla! jest jednym z najpopularniejszych programów internetowych, dzięki globalnej społeczności programistów i wolontariuszy, którzy dbają o to, aby platforma była przyjazna dla użytkownika, rozszerzalna, wielojęzyczna, dostępna, responsywna i zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek.

Projekt Joomla! świętuje 16 urodziny oraz udostępnił po 9 latach ciężkiej pracy wolontariuszy nowe wydanie wersji głównej Joomla 4.0, jak również Joomla 3.10, znanej jako „the bridge”.

Joomla! 4 jest oferowana z wieloma ulepszeniami i nowymi funkcjami. Przede wszystkim jest dostarczona domyślnie z Bootstrap 5 i skryptami JavaScript. Joomla! 4 zawiera jQuery dla kompatybilności wstecznej i kompatybilności z BS5, ale jQuery nie jest używane na poziomie rdzenia Joomla 4.

Proces instalacji Joomla! 4 jest bardziej uproszczony niż Joomla! 3.x. Nowa wersja posiada teraz odświeżony i bardzo intuicyjny panel administracyjny.

Interfejs back-end Joomla! 4 zawiera wiele ulepszeń, aby był bardziej przyjazny dla użytkowników i łatwiejszy w użyciu. Nawigacja znajduje się teraz na pasku bocznym z opcją zwijania, która pomaga użytkownikowi nawigować między: menu, treścią, multimediami, komponentami i szablonami. Przeprojektowany obszar administracyjny przyspiesza tworzenie treści.

Nowy, ulepszony Media Manager to kolejna zmiana w Joomla! 4. Posiada bardziej przyjazny interfejs użytkownika i bardziej zaawansowane funkcje:
– Przesyłanie wielu plików metodą przeciągania i upuszczania.
– Więcej narzędzi do zarządzania plikami: edycja nazwy, podgląd pliku, właściwości pliku.
– Wbudowane narzędzie do edycji obrazu: przycinanie obrazów, zmiana rozmiaru obrazu, obracanie obrazów.

Joomla! 4 wprowadziła 1 nowy szablon dla front-endu: Cassiopeia i 1 nowy szablon dla back-endu: Atum. Szablon integruje Bootstrap 5 i jest responsywny.

CMS w wersji Joomla! 4 wskazuje funkcje SEO i określa te funkcje SEO zgodnie z listą rzeczy do zrobienia w opcji pulpitu nawigacyjnego dla konfiguracji globalnej witryny.

Joomla! 4 koncentruje się na jakości i wydajności kodowania. Będzie kolekcja komponentów opracowanych zgodnie z nowym standardem W3C.

Joomla! 4 podnosi minimalną obsługiwaną wersję PHP do PHP 7, PHP 5 jest już przestarzałe i nieobsługiwane.

Źródło: joomla.org/announcements/release-news/5845-joomla-4-0-and-joomla-3-10-are-here.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.