Aktualności

EasyOS 3.0

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2022, 12:46

Została wydana nowa wersja EasyOS 3.0.

EasyOS to eksperymentalna dystrybucja Linuksa, która wykorzystuje wiele technologii i format pakietów, których pionier jest Puppy Linux. EasyOS został zaprojektowany do obsługi kontenerów.

EasyOS został stworzony w 2017 roku i wywodzi się z Quirky Linux, który z kolei wywodzi się z Puppy Linux, który jest rozwijany od 2013 roku. EasyOS jest zbudowany z woofQ, który pobiera jako dane wejściowe pakiety binarne z dowolnej dystrybucji i używa ich na unikalnej infrastrukturze EasyOS.

Przez cały rok 2020 oficjalną wersją na komputery z procesorem x86_64 była seria Buster, zbudowana przy użyciu pakietów Debiana 10.x Buster.

EasyOS został również zbudowany z pakietów skompilowanych ze źródeł przy użyciu forka OpenEmbedded (OE). Obecnie do kompilacji dwóch zestawów pakietów binarnych dla x86_64 i aarch64 wykorzystano wydanie Dunfell OE.

Te ostatnie zostały użyte do zbudowania EasyOS dla Raspberry Pi4, a pierwsze oficjalne wydanie 2.6.1 miało miejsce w styczniu 2021 roku.

Aby zachować prostotę, wszystkie trzy, seria Dunfell na Pi4 oraz seria Dunfell i seria Buster na PC są (w przybliżeniu) zsynchronizowane pod tym samym numerem wersji.

Istnieją jednak różnice w dojrzałości każdego z nich. W przypadku Pi4 sprzęt nadal ma pewne problemy. W przypadku serii Dunfell na PC wszystkie pakiety są skompilowane ze źródeł, ale nie są tak testowane jak te z serii Buster.

Najnowsza wersja staje się dojrzała, choć jest dystrybucją eksperymentalną, a niektóre jej części są w fazie rozwoju i nadal są uważane za wersje beta.

Obrazy live EasyOS dla maszyn klasy amd64 oraz aarch64 dostępne są do pobrania z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.