CentOS 6.3

CentOS
Karanbir Singh poinformował o wydaniu dystrybucji CentOS 6.3

CentOS (Community ENTerprise Operating System) to dystrybucja zbudowana na pakietach źródłowych Red Hat Enterprise Linux. Każde nowe wydanie CentOS-a jest ściśle powiązane z nową wersją Red Hat. CentOS znany jest z wysokiej stabilności działania, przez co chętnie wykorzystywany jest na maszynach serwerowych.

Najważniejsze zmiany w obecnej wersji systemu :

– Pakiet biurowy OpenOffice.org został zamieniony na LibreOffice. Instalując świeżą wersję CentOS 6.3 wraz z zestawem aplikacji „Desktop”, zostanie automatycznie zainstalowany LibreOffice. Jeśli posiadasz starszą wersję CentOS-a z linii 6.x, OpenOffice.org zostanie usunięty a na jego miejsce zostanie zainstalowany LibreOffice.

– Matahari – zestaw interfejsów programowania aplikacji, do zarządzania w systemach operacyjnych zdalnym dostępem za pomocą QMF/QPID – został uznany za przestarzały. W następnych wydaniach CentOS-a nie będzie już dostępny.

– Zostały dodane nowe narzędzia do przenoszenia maszyn (wirtualnych i fizycznych) w ich oryginalnym formacie do Wirtualnej Maszyny KVM. Służą do tego dwa pakiety: „virt-p2v” (physical to virtual) oraz „virt-v2v” (virtual to virtual). Po instalacji pakietu „virt-p2v”, bootowalne ISO dla konwersji P2V będzie zlokalizowane w „/usr/share/virt-p2v/virt-p2v-0.8.6-5.20120502.1.el6.iso”.

Wszystkie repozytoria zostały połączone w jedno, aby ułatwić użytkownikom pracę z systemem.

Jeśli posiadasz CentOS-a w wersji 4 lub 5 to najbezpieczniejszym sposobem aktualizacji będzie instalacja nowej, świeżej wersji systemu.

Jeśli posiadasz CentOS-a 6.0/6.1/6.2 to wydaj polecenie:
yum update
które przeprowadzi cię bezproblemowo przez proces aktualizacji.

Obrazy systemu Live oraz Install dla maszyn i686 oraz x86_ 64 bitowych gotowe są do pobrania  

 

CentOS 6

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *