Aktualności

SparkyLinux 1.0 RC Fluxbox

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2023, 00:18

Z Wikipedii : „Fluxbox – menedżer okien dla X Window System. Priorytetem Fluxboksa jest lekkość oraz wysoka konfigurowalność. Zapewnia on tylko minimum interfejsu graficznego w postaci paska narzędzi i uruchamianego prawym przyciskiem myszy menu.”

Hhmm…
Pierwszym Linuksem, jaki w swoim życiu wypróbowałem była dystrybucja wyposażona w menadżera okien Fluxbox. W całej mojej historii pracy z Linuksem była to dystrybucja, która najszybciej wylądowała… w koszu.
Ascetyczny, wręcz spartański wygląd, daleko odbiegający od wyglądu „jedynego słusznego systemu operacyjnego” spowodował moją pierwszą niechęć do Linuksa. Jednak z biegiem czasu zacząłem dostrzegać zalety Fluxbox-a, np.:
– lekkość
– szybkość
– dobra konfigurowalność

Cechy te niwelują w moich oczach braki innych zalet, które dostępne są w środowiskach graficznych typu GNOME, KDE lub Xfce. Jednak przy odrobinie wysiłku system operacyjny wyposażony właśnie w Fluxbox-a może być dobrą alternatywą, gdy względy funkcjonalne przewyższają estetyczne.

Taki właśnie jest SparkyLinux Fluxbox !

Ascetyczny i szybki, lekki i cienki, lecz w pełni funkcjonalny.
Bez bajerów, wodotrysków i efektów 3D.
Zbudowany na Debianie z gałęzi stabilnej z zestawem tych samych programów, które znajdują się w głównym wydaniu Sparkiego (z pulpitem E17). Programy te powinny maksymalnie ułatwić pracę w systemie.

Zastosowane jądro pozwala na uruchomienie systemu również na starszych maszynach wyposażonych w procesor klasy i486. Obrazy systemu dostępne są w dwóch wersjach językowych, tak samo jak wydanie główne – en_US oraz pl_PL.

Zachęcam do testowania Sparkiego oraz zgłaszania ewentualnych błędów i sugestii na naszym forum.

Pobierz dystrybucję SparkyLinux

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.