Świat

AMD i Valve pracują nad sterownikiem procesora, który może zwiększyć wydajność Steam Deck

Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2022, 17:54

Zgodnie z raportem Phoronix, AMD i Valve pracują razem nad zaprojektowaniem lepszego sterownika skalowania wydajności procesora dla Linuksa, ukierunkowanego na konsolę do gier Steam Deck.

Firma Valve niedawno wypuściła swoją konsolę do gier Steam Deck, w której znajduje się niestandardowy APU Ryzen (ang: Auxiliary power unit – pomocnicza jednostka zasilająca) – firmy AMD z wbudowanym procesorem graficznym RDNA 2 i procesorem Zen 2, zasilanym przez system operacyjny Arch Linux.

Według raportu, Valve wspólnie z AMD ulepsza skalowanie częstotliwości procesora rdzeni Zen 2. Steam Deck oczywiście skorzysta na tej współpracy, podobnie jak inne procesory AMD działające w systemie Linux.

Projekt AMD Zen 2 wykorzystuje teraz sterownik ACPI CPUFreq, który „nie był zbyt wydajny/energooszczędny dla nowoczesnych platform AMD”. Takie podejście spowodowało słabe skalowanie częstotliwości i utrudniło rozwiązaniom o ograniczonej mocy, takim jak Steam Deck, zarządzanie stosunkiem mocy do wydajności. Aby poprawić skalowanie, AMD zastosowało Collaborative Processor Performance Control (CPPC), część specyfikacji ACPI, która zapewnia ogólną poprawę we wszystkich nowszych konstrukcjach Zen.

Jeśli jednak AMD zdecyduje się zaprojektować sterownik specyficzny dla producenta (Valve), możliwe jest, że rozwiązanie nie będzie mogło być skalowane na inne platformy i pozostanie wyłącznie na Steam Deck.

Źródło: phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-Valve-New-CPU-Freq

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.