Świat

TOR Browser 13.0 został wydany

Jest to pierwsza stabilna wersja TOR Browser 13 oparta na przeglądarce Firefox ESR 115, zawierająca zmiany dostarczone przez cały rok.

Szczególnie godne uwagi są ulepszenia dostępności, które uzyskano w wyniku przejścia na przeglądarkę Firefox ESR 115. Chociaż bystrzy użytkownicy mogą zauważyć drobne zmiany wizualne w interfejsie użytkownika (na przykład linki wewnętrzne są teraz podkreślone), przeglądarka Tor 13.0 jest pierwszym wydaniem, które dziedziczy przeprojektowany mechanizm ułatwień dostępu wprowadzony przez Mozillę w przeglądarce Firefox 113. Ta zmiana obiecuje znaczną poprawę wydajności dla osób korzystających z czytników ekranu i innych technologii wspomagających.

Przez ostatni rok pracowano nad znaczącą przeróbką zaplecza przeglądarki Tor, co niedawno dało możliwość przebudowania jednej z niewielu stron wewnętrznych, które nie zmieniły się od jakiegoś czasu: strony głównej (często określanej jako poprzez jego wewnętrzne odniesienie „about:tor”). Strona główna przeglądarki Tor Browser 13.0 zawiera teraz nowe ikony aplikacji, uproszczony wygląd i możliwość „cebulizacji” wyszukiwań DuckDuckGo poprzez przejście na stronę cebulową DuckDuckGo. Kontynuując pracę rozpoczętą w przeglądarce Tor 12.5, mającą na celu poprawę dostępności przeglądarki, przeprojektowana strona główna oferuje również lepszą obsługę użytkownikom czytników ekranu i innych technologii wspomagających.

Obecni użytkownicy przeglądarki Tor mogą się cieszyć, że „czerwony ekran śmierci” – niesławny stan błędu, w który czasami wpadała poprzednia strona główna – już dawno minął. W ramach przepisywania zaplecza usunięto automatyczne sprawdzanie łączności sieciowej Tor, które było pozostałością po starszym programie uruchamiającym Tor, w którym ładowanie było obsługiwane przez rozszerzenie działające przed pojawieniem się interfejsu przeglądarki. W wyniku ściślejszej integracji z Torem i możliwości ładowania w przeglądarce wprowadzonej w przeglądarce Tor 10.5, stara logika stojąca za tym sprawdzaniem często zawodziła i wyświetlała niektórym użytkownikom czerwony ekran śmierci, nawet jeśli ich połączenie było w porządku.

Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że nowe okna powinny być domyślnie większe i prezentować się w bardziej przydatnych proporcjach poziomych dla większości użytkowników komputerów stacjonarnych w przeglądarce Tor 13.0.

Letterboxing został wprowadzony w przeglądarce Tor 9.0, aby umożliwić użytkownikom zmianę rozmiaru okna przeglądarki bez obawy, że zostaną zidentyfikowani odciskami palców poprzez zaokrąglenie wewnętrznego okna zawartości (czasami nazywanego „rzutnią”) do wielokrotności 200 x 100 pikseli. Technika ta polega na grupowaniu rozmiarów okien większości użytkowników w szereg wspólnych „zasobów”, chroniąc poszczególnych użytkowników w tych segmentach przed wyodrębnieniem na podstawie ich rozmiaru okna lub ekranu.

Aby zachować te zabezpieczenia podczas otwierania nowych okien, przeglądarka Tor zastępuje ustawienia domyślne platformy i zamiast tego wybierze rozmiar zgodny z naszymi krokami dotyczącymi formatowania liter, maksymalnie do 1000 x 1000 pikseli. Jednak chociaż w przeszłości mogło to być w porządku, maksymalna szerokość 1000 pikseli nie jest już odpowiednia dla współczesnej sieci. Na przykład na wielu nowszych stronach internetowych pierwszy responsywny punkt przerwania mieści się w przedziale 1000–1200 pikseli, co oznacza, że domyślnie użytkownicy przeglądarki Tor otrzymają menu i układy witryn przeznaczone dla tabletów i urządzeń mobilnych. Alternatywnie, w niektórych witrynach użytkownicy otrzymywaliby wersję na komputery stacjonarne, ale zamiast tego z irytacją w postaci poziomego paska przewijania. To oczywiście spowodowałoby, że użytkownicy tych witryn musieliby ręcznie rozwijać każde nowe okno, zanim będzie można z niego skorzystać.

W odpowiedzi zwiększono maksymalny rozmiar nowych okien do 1400 x 900 pikseli i odpowiednio zmieniono kroki umieszczania liter. Dzięki zwiększeniu szerokości przeglądarka Tor na komputery stacjonarne nie powinna już uruchamiać responsywnych punktów przerwania na większych ekranach, a zdecydowana większość naszych użytkowników komputerów stacjonarnych zobaczy znajomy współczynnik proporcji w poziomie, bardziej zgodny z nowoczesnymi przeglądarkami.

Źródło: blog.torproject.org/new-release-tor-browser-130/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.