Zorin OS 12 Core

Reklama na Linuxiarze.pl

 

 
Zorin OS
Została wydana nowa wersja Zorin OS 12 LTS „Core” oraz „Ultimate”.

Zorin jest dystrybucją zbudowaną na Ubuntu i skierowaną do początkujących użytkowników Linuksa. Interfejs graficzny zbliżony jest wyglądem do MS Windows. Zorin OS Core oferuje pulpit XP, 7 lub GNOME 2 (do wyboru). Zorin OS Ultimate dodatkowo wyposażony jest w pulpity Mac OS X, Unity oraz Windows 2000. System posiada preinstalowane kodeki, wtyczki i programy o zamkniętym kodzie źródłowym, które mogą ułatwić przesiadkę z innego systemu na Linuksa.

Zorin OS 12 LTS bazuje na Ubuntu 16.04 LTS i oferuje wsparcie techniczne do kwietnia 2021 roku.

Nowe wydanie dostarcza nową wersję Zorin Desktop 2.0, bazującą na GNOME Shell.
Zorin Desktop 2.0 wyposażony jest w szereg usprawnień i nowości. Nowy wygląd pulpitu wykorzystuje nowy motyw, zestaw ikon „Paper” i czcionki „Roboto”.

Aplikacje „Zorin Look Changer” i „Zorin Theme Changer” zostały połączone w jeden program, dostarczając funkcje dwóch poprzednich aplikacji w jedną, nazwaną „Zorin Appearance”. Jednym klikiem ikony możesz zminieć wygląd pulpitu na podobny do pulpitu Windows oraz Gnome 3. Edycja Zorin OS 12 „Ultimate” oferuje również zmianę wygladu pulpitu na wygląd Ubuntu, Gnome 2 oraz macOS.

Nowy system oferuje również integrację z Google Drive, za pośrednictwem menadżera plików.

System live działa na jądrze Linux z linii 4.4.
Domyślną przeglądarką www jest Chromium, a klientem poczty elektronicznej Geary.

Obrazy płyt Zorin OS Core dla architektury 32 i 64 bitowej możesz pobrać z naszego portalu

 

Zorin OS

Pełny opis zmian dostępny jest na stronie projektu.

 

 

Opublikowane: 18 / 11 / 2016

5 comments on “Zorin OS 12 Core
 1. zainstalowałem sobie zorin trochę z ciekawości a trochę dla zabawy i pierwsze wrażenia bardzo dobre. Graficznie dość fajnie poskładany i wstępnie skonfigurowany i tak jak w opisie nie stwarza szoku dla przybyszów z krainy windows. Preinstalowane programy są dość sensownie dobrane i jest ich tylko tyle, żeby był do każdej czynności jeden program co w moim odczuciu też jest korzystne. Kilka razy próbowałem na różnych dystrybucjach oswoić gnome3 i zawsze dość szybko wracałem do ulubionego xfce, ale tu chyba po raz pierwszy widzę, że w tej konfiguracji mógłbym chyba nawet do tego gnome się przyzwyczaić. Jak na początek to dość dużo zachwytów a co będzie dalej jak zainstaluję trochę innego softu to się okaże w praniu, ale zapowiada się obiecująco 🙂

 2. Próbowałem 11 core instalacja bez problemu ale po pierwszej aktualizacji rozwalił cały pulpit trzeba było go zbierać od nowa.Dla zabawy aby pokazać kolegom używającym inne wiodace systemy może być, za cholere nie dawał się wrzucić na pena z minta poprzez jego zapis obrazu na dysku ani przez dd dopiero pod rufusem na XP dało się zrobić pena który działał jako live i instalka.Ładny system ale tak aby na nim pobyć dłużej to nie wiem.
  Pozdrawiam

 3. Mała literówka w tekście – a aż 10 lat:
  „Zorin OS 12 LTS bazuje na Ubuntu 16.04 LTS i oferuje wsparcie techniczne do kwietnia 2011 roku.”
  Powinno być do kwietnia 2021 roku.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strefa Linuxiarzy