WordPress 6.1

Pomoc drogowa Warszawa

1 listopada 2022 roku została wydana nowa wersja WordPress 6.1 o nazwie kodowej “Misha”.

WordPress to system zarządzania treścią (ang. content management system, CMS) – oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie i prowadzenie serwisu www, a także jego późniejszą aktualizację i rozbudowę, również przez redakcyjny personel nietechniczny. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron www zawierających rozbudowane formularze.

Najważniejsze zmiany

Świeży domyślny motyw Twenty Twenty-Three z 10 różnymi stylami
Po wprowadzeniu podstawowych elementów dla motywów blokowych i odmian stylów wprowadzonych przez wersje 5.9 i 6.0, twórcy witryn WordPress przedstawiają nowy domyślny motyw Dwadzieścia Dwadzieścia Trzy, który jest wyposażony w 10 różnych stylów i oznaczony jako „Gotowy do ułatwień dostępu”. Te celowo unikatowe elementy zapewniają, że użytkownicy mogą za pomocą jednego kliknięcia zastosować inny wygląd i styl swojej witryny — wszystko w ramach jednego motywu.

Nowe szablony
Dodatkowe nowe i bardziej dopracowane szablony dają teraz konstruktorom witryn większą kontrolę nad tworzeniem ich witryn. W tym zestawie nowych szablonów znajdziesz niestandardowy szablon dla postów i stron w Edytorze Witryny.

Narzędzia projektowe dla większej spójności i kontroli
Przemyślane ulepszenia elementów sterujących i bloków projektu sprawiają, że układanie i budowanie nowej witryny jest bardziej spójne, kompletne i intuicyjne.

Łatwe zarządzanie menu
Nowe opcje w bloku nawigacyjnym oznaczają, że możesz edytować otwarte menu. Ponadto elementy sterujące do wybierania i pracy z menu mają swoje własne miejsce w ustawieniach bloku. Mobilny system menu został również zaktualizowany o nowe funkcje, w tym różne opcje ikon, dzięki którym menu będzie Twoje.

Ustawienie blokady jednym kliknięciem dla wszystkich bloków wewnętrznych
Podczas blokowania bloków nowy przełącznik umożliwia zastosowanie ustawień blokady do wszystkich bloków w bloku zawierającym bloki grupy, okładki i kolumny.

Bogatsze listy i cytaty z wewnętrznymi blokami
Bloki listy i cytatów obsługują teraz bloki wewnętrzne, co pozwala na bardziej elastyczne i bogate kompozycje, takie jak dodawanie nagłówków w blokach cytatów.

Bardziej responsywny tekst z płynną typografią
Typografia płynna pozwala zdefiniować rozmiary czcionek, które dostosowują się do łatwego czytania na dowolnym rozmiarze ekranu.

Znajdź motywy blokowe szybciej
Katalog motywów zawiera filtr motywów blokowych, a podgląd wzorca daje lepsze wyobrażenie o wyglądzie motywu podczas eksploracji różnych motywów i wzorców.

Zachowaj ustawienia Edytora witryny na później
Ustawienia edytora witryny są teraz trwałe dla każdego użytkownika. Oznacza to, że Twoje ustawienia będą teraz spójne we wszystkich przeglądarkach i urządzeniach.

Blokowe części szablonu w klasycznych motywach
Blokowe części szablonów można teraz definiować w klasycznych motywach, dodając odpowiednie pliki HTML w katalogu `parts` w katalogu głównym motywu.

Filtry dla wszystkich Twoich stylów
Użyj filtrów na pasku bocznym Style, aby kontrolować ustawienia na wszystkich czterech poziomach witryny — podstawowym, motywu, użytkownika lub bloku, od mniej do bardziej szczegółowych.

Obsługa edycji tylko treści dla bloków kontenerów
Dzięki ustawieniom edycji tylko zawartości, układy można blokować w blokach kontenerów. W bloku zawierającym tylko zawartość jego elementy podrzędne są niewidoczne w widoku listy i całkowicie nieedytowalne. Więc kontrolujesz układ, podczas gdy autorzy mogą skupić się na treści. Połącz go z opcjami blokowania bloków, aby uzyskać jeszcze bardziej zaawansowaną kontrolę nad blokami.

Poprawiona wydajność w WordPress 6.1
WordPress 6.1 rozwiązuje ponad 25 zgłoszeń poświęconych zwiększeniu wydajności, dzięki ulepszeniom dla każdego rodzaju witryny. Pełne zestawienie można znaleźć w przewodniku Performance Field Guide.

Aby zaktualizować WordPress do wersji 6.1 wybierz z menu Pulpit > Aktualizacje w obszarze administracyjnym witryny.

Źródło: wordpress.org/support/wordpress-version/version-6-1/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.