Valve porzuciło Debiana dla Arch Linux w SteamOS 3

Valve poinformowało, że głównym powodem porzucenia Debiana jako bazy dla Steam OS na rzecz Arch Linux jest szybsza aktualizacja pakietów.

Poprzednie wersje SteamOS były oparte na Debianie, który pojawiał się w nowych wersjach co około 2 lata, a większość pakietów oprogramowania jest zamrożona. W przypadku urządzenia do gier z systemem Linux nie jest to oczywiście idealne, a granie w systemie Linux często wymaga bardziej aktualnych pakietów. Jest to szczególnie ważne dla Steam Play Proton, który wielokrotnie potrzebował aktualizacji różnych pakietów i nowszych sterowników GPU. Z drugiej strony Arch Linux stale się rozwija, dzięki szybkim aktualizacjom, co może zapewnić Valve większą elastyczność podczas wdrażania nowych wersji.

Valve stale aktualizuje klienta Steam i bez wątpienia zrobi to samo ze SteamOS 3, gdy Steam Deck faktycznie zostanie uruchomiony. Lepsza kontrola nad wszystkim, co otrzymaliby dzięki Arch Linux, jest w zasadzie oczywistością, podobnie jak ogromna dostępność oprogramowania dostarczanego z Arch i AUR (Arch User Repository).

Jest mało prawdopodobne, że SteamOS 3 po prostu zaktualizuje się bezpośrednio, bazując na Arch Linux, ponieważ może to skończyć się bałaganem. Prawdopodobnie będą łączyć i przesuwać aktualizacje, gdy zostaną dokładnie przetestowane.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

61 − = 57