Ubuntu 20.04 vs Ubuntu 18.04

Ostatnia aktualizacja: 11th Marzec 2021, 07:45 pm

felieton

Spis treści

• Poprawa wyglądu i płynności
• Ulepszenia pod maską
• Wady Ubuntu 20.04
• Wniosek

1. Poprawa wyglądu i płynności

• Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą zauważysz w Ubuntu 20.04 jest jego nowy wygląd. Jest on bardziej nowoczesny, są też nowe ikony i kolory. Wygląd GTK został dopracowany

Ubuntu 18.04  Ubuntu 20.04

• Ubuntu 20.04 wreszcie ma kilka domyślnych motywów do wyboru. Nie musisz instalować poprawek i niezbędnych rozszerzeń GNOME, aby zmienić domyślny motyw. Wybór jest nadal ograniczony do trzech motywów, natomiast domyślny motyw Ubuntu 20.04 jest bardzo ładny.

• Kolejną ciekawą nowością jest możliwość grupowania aplikacji w folderach i możliwość nadania tym grupom nazwy.

• Ekran logowania i blokady otrzymał nowy design (szczególnie podoba mi się to, że nie muszę przewijać ekranu blokady za pomocą myszy, aby wyświetlić pole hasła. Teraz wystarczy nacisnąć dowolny klawisz na klawiaturze i wpisać hasło bez dotykania myszy)

• Dodany został również przycisk nie przeszkadzać w oknie powiadomień

• Jeśli używasz ekranu HiDPI , możesz wreszcie dostosować skalowanie za pomocą skalowania ułamkowego . Teraz jest wybór pomiędzy skalowaniem 125, 150, 175 i 200% w porównaniu z 100 i 200 wcześniej.

• Ubuntu 20.04 instaluje się szybciej i szybciej się uruchamia o ok. 17% w porównaniu do poprzedniej wersji

2. Ulepszenia pod maską

Ubuntu 20.04 ustawia priorytet aplikacjom Snap. Teraz, za każdym razem, gdy spróbujesz zainstalować aplikację, Ubuntu spróbuje zmusić Cię do wersji Snap.

To samo dotyczy Centrum oprogramowania Ubuntu. Za każdym razem, gdy szukasz aplikacji w Centrum oprogramowania, pierwszą opcją będzie aplikacja przyciągająca , a tylko na liście można znaleźć wersję Deb. Tak więc za każdym razem, gdy instalujesz aplikację, spójrz na jej opis źródła, aby dowiedzieć się czy jest to pakiet przystawki, czy standardowy pakiet repozytorium Ubuntu.

Jednak aplikacje Snap miały pewne problemy:

• Po pierwsze, nie wyglądały spójnie z motywem pulpitu
• Drugi problem polegał na tym, że nowi użytkownicy mogli przypadkowo zainstalować dwie zduplikowane aplikacje, jedna to aplikacja Deb, a druga to aplikacja typu snap.
• Trzeci problem polega na tym ze aplikacje snap zajmują znacznie więcej miejsca.

Jądro, sterowniki, wsparcie 32-bitowe, itp.
W Ubuntu 20.04 jest o wiele więcej ulepszeń, z których większość ma charakter techniczny i nie są interesujące dla przeciętnego użytkownika Linuksa. Chciałbym tylko zaznaczyć, że Ubuntu 20.04 jest dostarczany z całkiem nowym oprogramowaniem.

Posiada jądro 5.4 , które oferuje wiele ekscytujących funkcji, takich jak obsługa systemu plików ExFAT i lepsza obsługa Thunderbolt.

Teraz sterowniki NVIDIA są zawarte w ISO, dzięki czemu są łatwiejsze do zainstalowania.

Jeśli jesteś graczem, z pewnością docenisz demona GameMode, który umożliwia uruchamianie aplikacji przy użyciu oddzielnego GPU, jeśli masz grafikę hybrydową:
Ubuntu 20.04 ma nawet przeglądarkę Firefox 75, która została wydana tuż przed wydaniem Ubuntu.

Chciałbym również zwrócić uwagę, że chociaż nie ma już 32-bitowego systemu Ubuntu ISO, Ubuntu 20.04 nadal ma 32-bitowe biblioteki do obsługi 32-bitowych pakietów wymaganych przez Wine i Steam.

3. Wady Ubuntu 20.04

Wygląda na to, że pozytywne zmiany są tak przytłaczające, że trudno jest znaleźć wady Ubuntu 20.04. Jednak nie jest doskonały i istnieją pewne problemy. Wiele z nich faktycznie migrowało z poprzednich wersji.

Minimalizuj do zadokowania nadal nie działa domyślnie. Kliknięcie stacji dokującej w celu zminimalizowania aplikacji nie działa.

Nie rozumiem dlaczego, ponieważ ta funkcjonalność jest dostępna i można ją aktywować za pomocą
gsettings set org.gnome.shell.extensions.dash-to-dock click-action 'minimize'

Ponadto po kliknięciu Działania musisz wybrać dowolną aplikację, aby opuścić widok działań. Kliknięcie w puste miejsce działa.

Nie można ustawić Menedżera plików tak, aby wyświetlał inny widok dla różnych folderów.

Nie podoba mi się również to, że nie można przenieść niestandardowej zakładki na górę w lewym panelu Menedżera plików.

Niektóre recenzje Ubuntu 20.04 wspominają również, że Ubuntu 20.04 ma domyślnie aplikację Rozszerzenia. Ale tak nie było w przypadku mojej instalacji. Prawdopodobnie był zawarty w wersji beta ISO, ale został usunięty z wydania. Musiałem to zainstalować ręcznie:
sudo apt install gnome-shell-extensions

Jest to rzeczywiście niezbędna aplikacja, która pozwala zarządzać wszystkimi rozszerzeniami. Jeśli chcesz dostosować Ubuntu 20.04, jest to aplikacja niezbędna. Na przykład możesz wyłączyć stację dokującą Ubuntu i uzyskać klasyczny wygląd powłoki GNOME:

4. Wniosek

Zawsze byłem bardzo krytyczny wobec Ubuntu. O dziwo, Ubuntu 20.04 zmienił moje podejście. Ma tak wiele ulepszeń, że mogę go z całą pewnością polecić. Spróbuj! Wierzę, że nie pożałujesz. Jest to wersja wsparcia długoterminowego, więc będzie Ci służyć przez długi czas (do kwietnia 2025 r.).

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 10 = 17