Aktualności

Trisquel GNU/Linux 11.0

Ostatnia aktualizacja: 22 marca 2023, 19:43

Została wydana nowa wersja Trisquel GNU/Linux 11.0 o nazwie kodowej „Aramo”.

Trisquel to dystrybucja Linux, która opiera się na jądrze Linux-libre. Jest całkowicie pozbawiona pakietów i sterowników własnościowych. Projekt Trisquel został zapoczątkowany na hiszpańskim Uniwersytecie Vigo i jest rozwijany przez społeczność zgromadzoną wokół projektu.

Trisquel 11.0 „Aramo” bazuje na Ubuntu 22.04 LTS i oferuje wsparcie techniczne do kwietnia 2027 roku.
Ta wersja przynosi wiele ulepszeń i obejmuje więcej obszarów, zarówno pod względem obsługiwanych maszyn, jak i opcji instalacji.

Najważniejsze zmiany:
– Nowe obsługiwane architektury. Po dodaniu obsługi 32-bitowej architektury ARM w Trisquel 10 wprowadzono teraz obsługę 64-bitowej architektury ARM i POWER, aby rozszerzyć opcje kompatybilności sprzętowej.
– d-i/Netinstall (zwany także „debian-installer”) to tekstowy instalator dla Trisquel, który pozwala na zaawansowane i niestandardowe instalacje, często używane na serwerach. Po tym, jak Ubuntu zrezygnowało z obsługi tej metody instalacji, dodano wszelkie usunięte elementy i przywrócono funkcjonalność, często z wcześniejszych źródeł Debiana.
– Pakowanie przeglądarki: w miarę jak Ubuntu przechodzi na pakiety snap, podjęto się dalszego pakowania kluczowych komponentów, takich jak Abrowser (ulepszona pochodna przeglądarki Firefox), jako standardowego pakietu .deb. Dostarcza ona nadal w pełni bezpłatną przeglądarkę, która równoważy prywatność i użyteczność.
– Kompatybilność z kartami graficznymi AMD/ATI. Poprawiono obsługę tych kart bez wymagania niewolnych pakietów firmware. Rezultatem jest domyślna konfiguracja, która powinna sprawić, że większość tego typu kart będzie działać na podstawowym poziomie, bez akceleracji 2D/3D.

To wydanie jest dostępne w kilku wersjach:
– Pulpit MATE 1.26, domyślny. Oparty na popularnym forku GNOME 2.x, ta edycja zapewnia klasyczne środowisko graficzne pasujące do doświadczeń użytkowników poprzednich wydań Trisquel.
– Trisquel Mini, lekka wersja dla starszych maszyn i netbooków. Oparty na środowisku graficznym LXDE 0.99.2 i szeregu aplikacji oszczędzających zasoby, aby ożywić sprzęt.
– Triskel działający w środowisku KDE 5.92, doskonały do ​​dostosowywania projektu i wyglądu z drobnymi szczegółami.
– Obraz instalacji sieciowej Trisquel, aby wdrożyć za pomocą interfejsu instalacyjnego wiersza polecenia, idealnego dla serwerów i zaawansowanych użytkowników.
– Trisquel TOAST, oparty na platformie edukacyjnej Sugar 0.119, zawiera dziesiątki zajęć edukacyjnych dla dzieci.

Obrazy płyt Trisquel można pobrać z naszego portalu.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.