Świat

GNOME 44

Po 6 miesiącach pracy, projekt GNOME wydał GNOME 44. Ta najnowsza wersja środowiska graficznego zawiera znaczne ulepszenia, nowe funkcje i wiele poprawek. Najważniejsze zmiany obejmują znaczne ulepszenia aplikacji Ustawienia, lepsze menu szybkich ustawień oraz usprawnioną aplikację Oprogramowanie.

GNOME 44 nosi nazwę kodową „Kuala Lumpur” w uznaniu pracy wykonanej przez organizatorów GNOME.Asia 2022.

Okna dialogowe wyboru plików GNOME miały tylko widok listy, co jest przydatne, gdy chcesz wybrać plik na podstawie jego nazwy, ale nie jest tak dobre, gdy wybierasz pliki na podstawie ich miniatur. Dlatego przez lata użytkownicy GNOME wielokrotnie prosili o dodanie widoku siatki do selektora plików.

W przypadku GNOME 44 odpowiedź na to żądanie została w końcu spełniona. To jedna z najbardziej pozytywnie przyjętych zmian w naszej historii.

Nowy widok siatki jest dostępny w selektorach plików korzystających z GTK4. Niektóre aplikacje mogą używać starszej wersji selektora plików GTK3, która nie zawiera nowego widoku siatki.

W tym wydaniu istnieją również różne ulepszenia bezpieczeństwa, aktualizacje ułatwień dostępu, takie jak przeprojektowane ustawienia ułatwień dostępu z nowymi funkcjami:
– Dodano ustawienie nadmiernego wzmocnienia, aby zwiększyć głośność powyżej zwykłego progu maksymalnego.
– W obszarze Wpisywanie dodano opcję włączania funkcji ułatwień dostępu za pomocą klawiatury.
– Dodano obszar testowy dla ustawienia migania kursora.
– Do sekcji Widzenie dodano nowe ustawienie, dzięki któremu paski przewijania będą zawsze widoczne.

Zaktualizowano również ustawienia dźwięku:
– Sterowanie poziomem głośności zostało przeniesione do osobnego okna, dzięki czemu dostęp do częściej używanych elementów sterujących wyjściami i wejściami jest łatwiejszy.
– Teraz można wyłączyć dźwięk alertu, a nowe okno dźwiękowe alertu ułatwia przeglądanie dostępnych dźwięków.
– Okno testu dźwięku zostało przeprojektowane, eliminując wcześniejsze problemy ze skalowaniem w przypadku wielu wyjść i zapewniając bardziej atrakcyjny interfejs.

Ustawienia myszy i touchpada zostały zmienione, zaktualizowano menu szybkich ustawień, takich jak możliwość przeglądania listy uruchomionych aplikacji bez okna (na razie tylko Flatpak), aplikacja GNOME Software powinna być teraz szybsza i ma lepszą obsługę Flatpak, terminal Konsola ma teraz opcję przeglądu kart, a przeglądarka internetowa GNOME została zaktualizowana do wersji GTK4.

Źródło: release.gnome.org/44/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content