TOP

TOP 10 dystrybucji oferujących pulpit MATE w 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2024, 12:09

Środowisko graficzne MATE jest kontynuacją GNOME 2. Zapewnia intuicyjne i atrakcyjne środowisko graficzne wykorzystujące tradycyjne metafory dla Linuksa i innych systemów operacyjnych typu Unix. MATE jest w fazie aktywnego rozwoju, aby dodać obsługę nowych technologii, zachowując jednocześnie tradycyjne wrażenia z pulpitu.

TOP 10 najczęściej odwiedzanych dystrybucji Linux, BSD i innych systemów operacyjnych, które oferują wsparcie/gotowe obrazy live/instalacyjne z pulpitem MATE w 2024 roku na portalu Linuxiarze.pl

Poniższe zestawienie 10 najpopularniejszych dystrybucji Linux, BSD, Solaris i innych systemów operacyjnych używających pulpit MATE ogranicza się do 10 dystrybucji Linux, gdyż te właśnie dominują w roku 2024 w tej kategorii. Zestawienie ma charakter czysto poglądowy i opiera się na odsłonach stron użytkowników portalu Linuxiarze.pl. W zestawieniu były brane pod uwagę strony dystrybucji, pobierania, poradniki instalacji oraz komentarze.

1. Linux Mint
Linux Mint 20
Linux Mint jest systemem bazującym na Ubuntu z domyślnie zainstalowanymi nie-wolnymi kodekami i sterownikami, dzięki którym początkujący użytkownik nie ma problemu z odtworzeniem popularnych plików audio i wideo.
Pobierz

2. Debian GNU/Linux
debian 12 xfce
Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, dokonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz bezpieczeństwo. Wbrew utartym zdaniom Debian nie jest szczególnie trudnym systemem do instalacji i zarządzania, przy odrobinie zaangażowania odwzajemni się bezawaryjną pracą na bardzo długi czas. Bazuje na pakietach „deb” tak jak wszystkie jego klony.
Pobierz

3. Kali Linux
kali linux
Kali Linux Linux to specjalistyczna dystrybucja Linuksa służąca do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. System bazuje na dystrybucji Debian z gałęzi testowej i wyposażony jest w pulpit GNOME.
Pobierz

4. Fedora
fedora 40
Projekt powstał w 2003 roku na bazie Red Hat. Od 2005 roku rozwojem Fedory zajmuje się Fundacja Fedora, która koordynuje prace nad systemem niezależnie od Red Hat. Fedora Core zawiera najnowsze wersje pakietów, które po przetestowaniu trafiają do Red Hat.
Pobierz

5. SparkyLinux
sparky 7 xfce
SparkyLinux to dystrybucja Linuksa zbudowana na Debianie. Posiada preinstalowany bogaty zestaw programów, kodeków i wtyczek umożliwiający swobodną pracę na komputerze.
Pobierz

6. Ubuntu MATE
ubuntu mate 22.04 lts
Ubuntu MATE to dystrybucja systemu Linux bazująca na Ubuntu i używająca środowiska MATE jako domyślnego pulpitu. System tworzony jest przez grupę deweloperów projektu MATE, Ubuntu, Debian i innych członków społeczności zgromadzonych wokół projektu.
Pobierz

7. Calam Arch Installer
calam arch installer
Calam Arch Installer do dystrybucja systemu Linux, bazująca i w pełni kompatybilna z Arch Linux. Calam Arch Installer dostarcza Arch Linux w postaci live iso wraz instalatorem Calamares, który umożliwia zainstalowanie Arch Linux na dysku komputera. Instalator oferuje również możliwość wyboru jednego z dziewięciu pulpitów: Xfce, Gnome, Plasma,Cinnamon, Budgie, Openbox, I3, Mate, Deepin.
Pobierz

8. PCLinuxOS
pclinuxos 2019
Dystrybucja PCLinuxOS została zapoczątkowana w 2003 roku bazując na niezależnych pakietach RPM tworzonych dla Mandarkelinux (obecnie: Mandriva) przez Billa Reynoldsa. Istotną zmianą w PCLinuxOS odróżniającą ją od Mandriva jest zastosowanie systemu zarządzania pakietami APT i nakładki graficznej Synaptic, znanych z Debiana.
Pobierz

9. MocaccionoOS
mocaccinoos
MocaccinoOS to minimalna dystrybucja Linuksa. Używa Lueta jako menedżera pakietów, który jest statyczny i używa kontenerów do budowania pakietów.
Pobierz

10. Amarok Linux
amarok linux
Amarok Linux to dystrybucja GNU/Linux zbudowana na systemie operacyjnym Debian GNU/Linux z XFCE, GNOME, Cinnamon i MATE. Amarok Linux ma wstępnie zainstalowany wybór powszechnie używanego oprogramowania, które jest potrzebne, aby zacząć korzystać z jego pełnego potencjału.
Pobierz

 
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-10-mate-distro-2024/

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content