TOP 10 dystrybucji Linux oferujących wsparcie dla architektury 32 bit w 2025 roku
Ostatnia aktualizacja: 7 lutego 2025, 18:41
Początek roku 2025 jak zawsze dostarcza nowe wydania różnych dystrybucji Linux, głównie 64 bitowe, lecz nie należy zapominać o wciąż aktywnej, może już przestarzałej architekturze sprzętowej 32 bit (i686). Niewiele projektów open-source wciąż aktywnie rozwija tę architekturę, należy mieć na uwadze, iż w niedługim czasie zniknie całkowicie.
Należy również wziąć pod uwagę, iż użytkownicy komputerów domowych wciąż posiadają działające laptopy lub desktopy z procesorem 32 bitowym, które wciąż spełniają swoje zadania.
Moje zestawienie dostarcza informacji o projektach związanych z Linuksem zgromadzonych na portalu Linuxiarze.pl, które wciąż wspierają systemy 32 bitowe. Lista dystrybucji Linux 32 bit zawiera tylko AKTYWNE projekty, bez przyznawania punktów i gwiazdek, to może zrobić każdy z Was.
1. Debian GNU/Linux
Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, dokonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz bezpieczeństwo.
Pobierz
2. SparkyLinux
SparkyLinux to dystrybucja Linuksa zbudowana na Debianie. Posiada preinstalowany bogaty zestaw programów, kodeków i wtyczek umożliwiający swobodną pracę na komputerze.
Pobierz
3. Damn Small Linux
Damn Small Linux (DSL) jest minimalistyczną dystrybucją Live zbudowaną na Knoppix-ie. DSL zajmuje około 50MB i nie wymaga instalacji na dysku twardym a domyślny pulpit to JWM i Fluxbox. Ostatnia wersja bazująca na antiX została wydana w 2024 roku.
Pobierz
4. Alpine Linux
Alpine Linux to niezależna dystrybucja systemu Linux przeznaczona do obsługi routerów, bramek telefonii VoIP oraz zapór sieciowych. Skierowana jest do pracy w urządzeniach wbudowanych.
Pobierz
5. NixOS
NixOS jest niezależną dystrybucją GNU/Linux rozwijaną od 2003 roku. NixOS wyróżnia się na tle innych dystrybucji innowacyjnym sposobem zarządzania pakietami oraz budową struktury katalogów systemowych.
Pobierz
6. antiX
antiX to dystrybucja Live przeznaczona na starsze komputery. Domyślny pulpit systemu to IceWM. Z założenia antiX ma dostarczać lekki, lecz w pełni funkcjonalny system operacyjny.
Pobierz
7. MX
MX to dystrybucja systemu Linux zbudowana na bazie antiX-a. System domyślnie używa pulpitu Xfce. Projekt jest rozwijany we współpracy ze społecznością dystrybucji Mepis.
Pobierz
8. GParted LiveCD
GParted (GNOME Partition Editor) jest narzędziem do zarządzania partycjami dysku. Program umożliwia tworzenie, kopiowanie, odczytywanie, usuwanie, przesuwanie oraz zmianę rozmiaru partycji. Obsługuje wiele typów systemów plików, np. Btrfs, ext2, ext3, ext4, FAT16, FAT32, HFS, HFS+, JFS, SWAP, NTFS, Reiser4, ReiserFS, UFS i XFS.
Pobierz
9. Q4OS
Q4OS jest dystrybucją systemu Linux, bazującą na stabilnej gałęzi Debian GNU/Linux. Wyposażony jest klasyczny wygląd pulpitu Trinity Desktop Environment (TDE) wraz z kolekcją podstawowych aplikacji.
Pobierz
10. Porteus
Porteus jest dystrybucją Linux bazującą na Slackware. Jest społecznym forkiem / kontynuacją dystrybucji Slax i zbudowany jest z modułów. Projekt Porteus został założony na początku 2010 roku jak „Slax Remix”.
Pobierz
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-10-linux-distributions-32-bit-2025/
Mniej, tym bardziej że żadna wyżej podana nie jest rolling.
W sumie tak naprawdę jest dużo jeszcze, arch powinny być
na 1 miejscu, a jest kilka dla x86.
Na sf.net jest z 50 , i na githubie . To kopalnia opensource.
Na distrowatch warto poszukać, są nowe „w kolejce”.
Nic o płatnych, ostatnio kupiłem GnoppixPRO, i czekam na Kodachi (70%left)
arabska musi być dobra i w końcu na debianie…
ChatGPT + premium wszystko lepiej podsumuje,
ArO
Takich dystrybucji coraz mniej