Aktualności

Tails 6.0

Została wydana nowa wersja Tails 6.0.

Tails (The Amnesic Incognito Live System) jest specjalistyczną dystrybucją Linuksa typu live, służącą do bezpiecznego i anonimowego korzystania z internetu. System bazuje na Debianie z gałęzi stabilnej.

Tails 6.0 to pierwsza wersja Tails oparta na Debianie 12 (Bookworm) i GNOME 43. Tails 6.0 wprowadza nowe wersje większości oprogramowania zawartego w Tails, a także kilka ważnych ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa i użyteczności.

Nowe funkcje:
– Wykrywanie błędów w pamięci trwałej – Tails 6.0 ostrzega o błędach podczas odczytu lub zapisu z pamięci USB Tails.
– Automatyczne montowanie urządzeń zewnętrznych – Po podłączeniu zewnętrznego urządzenia pamięci masowej, pamięci USB lub zewnętrznego dysku twardego Tails 6.0 montuje je automatycznie. Jeśli urządzenie pamięci masowej zawiera zaszyfrowaną partycję, Tails 6.0 oferuje automatyczne odblokowanie szyfrowania.
– Ochrona przed złośliwymi urządzeniami USB – Jeśli atakującemu uda się podłączyć do Twojego komputera złośliwe urządzenie USB, może bez Twojej wiedzy uruchomić oprogramowanie, które łamie zabezpieczenia wbudowane w Tails. Aby chronić się przed takimi atakami, gdy jesteś z dala od komputera, Tails 6.0 ignoruje każde urządzenie USB podłączone, gdy ekran jest zablokowany. Z nowych urządzeń USB można korzystać tylko wtedy, gdy są one podłączone przy odblokowanym ekranie.
– Tryb ciemny i światło nocne
– Łatwiejsze zrzuty ekranu i screencasty – W środowisku GNOME 43 wprowadzono nowy skrót „Zrób zrzut ekranu” w menu systemowym, który ułatwia wykonanie zrzutu ekranu lub nagranie screencastu.
– Łatwiejszy Gmail w Thunderbirdzie – Dzięki zmianom zarówno w Thunderbirdzie, jak i Gmailu znacznie łatwiej jest skonfigurować konto Gmail w Thunderbirdzie w Tails 6.0.
– Hasła Diceware w 5 kolejnych językach – Podczas tworzenia magazynu trwałego sugerowane hasła są teraz generowane także w języku katalońskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i hiszpańskim.

Aktualizacje w Tails 6.0 obejmują m.in.
– Tor Browser zaktualizowano do wersji 13.0.10
– Electrum 4.3.4
– KeePassXC 2.7.4
– Metadata Cleaner 2.4.0
– Edytor tekstu z gedit na gnome-text-editor
– Inkscape 1.2.2
– Audacity 3.2.4
– Gimp 2.10.34
– Kleopatra 4:22.12

Automatyczne aktualizacje są dostępne dla systemu w wersji Tails 6.0~rc1.

Źródło: tails.net/news/version_6.0/index.en.html

Obraz systemu live dla architektury 64 bitowej można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.