Fedora 35

Ostatnia aktualizacja: 28th kwiecień 2022, 12:42 pm

Matthew Miller poinformował o wydaniu nowej wersji Fedora 35.

Fedora jest dystrybucją sponsorowaną przez firmę Red Hat i rozwijaną przez społeczność skupioną wokół projektu.

Fedora Workstation koncentruje się na komputerach stacjonarnych, a w szczególności jest skierowana do programistów, którzy chcą mieć „po prostu działający” system operacyjny Linux. To wydanie zawiera środowisko GNOME 41, które dostarcza ulepszenia w zarządzaniu energią. Oprogramowanie GNOME zostało również przerobione w GNOME 41, aby ułatwić przeglądanie i odkrywanie aplikacji. Wprowadza również Connections, nowego klienta zdalnego pulpitu opartego na VNC i RDP.

W tym wydaniu wprowadzono kilka ulepszeń w Fedorze Cloud. Ponieważ wielu dostawców chmury publicznej obsługuje teraz rozruch UEFI, obrazy w chmurze mają obsługę rozruchu hybrydowego, ujednolicając tryby rozruchu starszego (BIOS) i UEFI. Po zmianie na BTRFS jako domyślny system plików w Fedorze Linux 33, Fedora Cloud 35 używa teraz BTRFS.

Obrazy Fedora Spins i Labs są skierowane do różnych odbiorców i przypadków użycia, w tym Fedora Comp Neuro, która zapewnia narzędzia dla neuronauki obliczeniowej oraz środowisk graficznych, takich jak Fedora LXQt, która zapewnia lekkie środowisko graficzne. Nowością w Fedorze Linux 35 jest Fedora Kinoite: reprovisionable desktop system zawierający pulpit KDE Plasma. Oprócz wersji dla maszyn x86_64 dostępne sa również alternatywne wydania dla architektury ARM AArch64, Power i S390x.

Bez względu na to, jakiego wariantu Fedory używasz, otrzymujesz najnowszą wersję świata open source. Zgodnie z założeniami „First” zaktualizowano kluczowe języki programowania i pakiety bibliotek systemowych, w tym Python 3.10, Perl 5.34 i PHP 8.0. Fedora Linux 35 zawiera także wersję 1.0 firewalld, nowoczesnej usługi firewall.

Obrazy systemu Fedora dla maszyn x86_64, armhfp oraz aarch64 można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.