Salix OS 15.0

Została wydana nowa wersja Salix OS 15.0.

Salix OS jest dystrybucją zbudowaną na Slackware i w pełni z nią kompatybilną.
Jest prosty, szybki i łatwy w użyciu oraz zoptymalizowany dla maszyn biurkowych (desktop). Salix OS dostępny jest w postaci nośników instalacyjnych oraz Live do przetestowania systemu bez konieczności instalacji.

Salix 15.0 jest nową, stabilną wersją systemu a dziennik zmian jest ogromny i wiele się zmieniło.

To wydanie zawiera Xfce 4.16 jako główne środowisko, które jest to teraz oparte na GTK+3 i prawie wszystko inne, co jest dostarczane z domyślną instalacją, zostało zaktualizowane do korzystania z GTK+3. Obejmuje to wszystkie graficzne narzędzia systemowe, które otrzymały znaczące aktualizacje i bardziej nowoczesny wygląd. Domyślny wybór oprogramowania niewiele się zmienił, ale oczywiście wszystko zostało zaktualizowane do najnowszych wersji, w tym Firefox 102ESR, LibreOffice 7.4, GIMP 2.10 i więcej. Whiskermenu jest teraz używane jako domyślne menu panelu. Wszystko zostało przerobione, w tym nowy motyw GTK, nowy motyw ikon, nowy motyw menedżera okien i domyślna tapeta, specjalnie dostosowana do Salix 15.0.

Jednym z powodów, dla których przygotowanie tej wersji zajęło tak dużo czasu, jest to, że repozytoria oprogramowania są teraz pełne pakietów. Ogromnym wysiłkiem zbudowano tysiące pakietów, które są dostępne do natychmiastowej instalacji za pośrednictwem menedżera pakietów Gslapt. Repozytoria pakietów dla 15.0 są większe niż wszystkie poprzednie wydania razem wzięte. Co więcej, można teraz instalować oprogramowanie za pomocą paczek Flathub. Salix 15.0 ma wstępnie skonfigurowane Flathub jako źródło oprogramowania, a także opracowano oprogramowanie dla lepszej integracji pulpitu. Użytkownicy powinni tylko przeglądać flathub.org i instalować dowolne oprogramowanie, które chcą za pomocą kilku kliknięć.

Instalator otrzymał kilka aktualizacji pod maską, ale na pierwszy rzut oka jest to ten sam klasyczny tekstowy instalator.

Na niższym poziomie wiele rzeczy uległo znacznej zmianie, głównie odziedziczonych po Slackware, w tym przyjęcie PAM i zaktualizowanego GCC 11, GLIBC 2.33 i jądra 5.15.63, podczas gdy ConsoleKit został zastąpiony przez elogind. Jak zawsze, z domyślną instalacją Salix dostarczane jest pełne środowisko programistyczne.

Wbrew wszelkim aktualnym trendom, Salix 15.0 jest dostępny zarówno w wersji 64-bitowej, jak i 32-bitowej, dzięki czemu można go używać zarówno na nowoczesnym, jak i starszym sprzęcie. Jak zawsze, 32-bitowe ISO zawiera zarówno jądro i686 z obsługą SMP, które wymaga PAE, jak i jądro i586 bez obsługi SMP, które może działać na procesorach bez PAE.

Obrazy płyt Salix OS dla maszyn 32 i 64 bitowych gotowe są do pobrania

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.