Linux

SLIMBOOK

Ostatnia aktualizacja: 16 września 2023, 19:38

felieton

SLIMBOOK to mało znana w Polsce, hiszpańska firma sprzedająca wysokiej jakości komputery i serwery z preinstalowanym Linuksem. Zapewnia też najwyższej jakości usługi i wsparcie techniczne dla wszystkich klientów. Slimbook nie ogranicza się przy tym tylko do deweloperskich wersji oprogramowania, opracowują również własne aplikacje użytkowe współpracując z KDE i Canonical.

W ofercie firmy są do wyboru takie dystrybucje jak: Ubuntu, Debian, Mint, Manjaro, Fedora i wiele innych. Od 2020 roku dostępna jest ich własna dystrybucja po nazwą SlimbookOS, która jest zoptymalizowaną wersją Ubuntu z firmowymi dodatkami Slimbook Apps. Opcjonalnie i za dopłatą można również zamówić Slimbooka z Windows 10.

Po firmowej dystrybucji spodziewałem się efektu „ŁAŁ” ale widocznie oczekiwałem zbyt wiele. Przy rozmiarze obrazu iso ponad 3 GB, spodziewałem się też możliwości wyboru środowisk graficznych i programów na etapie instalacji. Tymczasem SlimbookOS to nic innego, jak Ubuntu GNOME z usprawnieniami i aplikacjami firmowymi. Jak przeczytałem na stronie producenta, użycie nowej nazwy SlimbookOS jest spowodowane kwestiami prawnymi. Zapewne ma to również cel marketingowy i ułatwia producentowi proces integracji sprzętu z oprogramowaniem. Moim zdaniem jest to bardzo dobre posunięcie wzorowane na polityce Apple. Firma Slimbook udostępnia swoje innowacje wszystkim użytkownikom systemów ubuntowych pod postacią repozytorium PPA. Muszę w tym miejscu przyznać, że SlimbookOS jest bardzo dobrze poskładany i zoptymalizowany, na moim 10-letnim laptopie sprawował się całkiem zacnie, pomimo uruchomienia w trybie live z kiepskiego pendrive’a. Ciekawostką jest dla mnie użycie Nemo, jako menedżera plików zamiast domyślnego w GNOME Nautilusa.

Dużym plusem dla firmy Slimbook jest udostępnianie ich własnych aplikacji szerokiej społeczności i wspieranie projektu KDE. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do pobrania i zapoznania się z dystrybucją SlimbookOS, bo to, że ich sprzęt jest znakomity, to wiadomo od kilku lat. Aby pobrać obraz iso SlimbookOS trzeba się zarejestrować na stronie producenta. Ja już to uczyniłem a obraz iso udostępniam do pobrania z mojego dysku Google. Linki zamieszczam na końcu artykułu.
Podzespoły Slimbooków nie są zlutowane i je można wymienić, dotyczy to głównie pamięci RAM (do 32 GB), dysku SSD (do 2 TB) a obudowy są wykonane ze stopów aluminium. Składając zamówienie dostajemy duży wybór podzespołów, można wybrać procesor (AMD lub Inel), kartę graficzną, a nawet modem 4G/LTE. No i oczywiście system operacyjny.

Poniżej przedstawiam po krótce tylko trzy, moim zdaniem, najciekawsze propozycje. Z całą ofertą warto się zapoznać na stronie producenta.

Slimbook Essential
Laptop Slimbook Essential jest budżetowym laptopem, który oferuje system Linux z pełnym wsparciem sterowników sprzętowych. Akumulator litowo-jonowy 49 Whr oferuje do 7 godzin pracy. Deklarowany czas pracy na baterii został już zweryfikowany przez użytkowników i pokrywa się z rzeczywistymi możliwościami. Wyświetlacz ma wąskie ramki i można go rozłożyć do 180 stopni. Wersja z ekranem 14 cali waży 1,34 kilograma, natomiast 15,6 cala – 1,63 kg. W podstawowej konfiguracji Essential kosztuje ok. 2200 PLN a w mojej, optymalnej konfiguracji cena wyniosła 3400 PLN.
Laptop wygląda dobrze i oferuje przyzwoitą specyfikację a za tę cenę to naprawdę świetny wybór. Gdybym szukał budżetowego, nowego laptopa to Slimbook Essential byłby moim wyborem.

KDE Slimbook
Slimbook we współpracy z fundacją KDE e.V. przygotował laptopa, który jest bezpośrednio testowany przez deweloperów KDE. Na takiej platformie sprzętowej można wychwycić wszelkie usterki przed wydaniem kolejnej wersji środowiska. Zgłaszane przez użytkowników usterki wcale nie muszą bezpośrednio wiązać się z Plasmą, aplikacjami KDE czy frameworkiem, mogą również wynikać z usterek w bazowym systemie operacyjnym, sterownikach czy samym sprzęcie. Jeśli więc zgłoszonego problemu nie uda się odtworzyć na KDE Slimbooku z systemem KDE Neon, to znaczy, że dotyczy on warstw pozostających poza wpływem deweloperów tego świetnego środowiska graficznego. Dzięki tej inicjatywie fani środowiska KDE mogą korzystać ze zbudowanego z myślą o nich komputera o nazwie KDE Slimbook a deweloperzy KDE mają podstawę sprzętową. To również przypomina politykę Apple – sprzęt i oprogramowanie dopasowane do siebie z najlepszą optymalizacją osiągów. Wzorowanie się na najlepszych przynosi dobre rezultaty.

Slimbook Kymera Aqua.
Kymera Aqua nie jest nową wersją laptopa ale komputerem stacjonarnym przeznaczonym do gier z Linuksem zamiast Windows. Jest to potężna maszyna chłodzona cieczą z procesorem Intel I7-8700K z 6 rdzeniami i 12 wątkami. Płyta główna MSI Z370m GAMING PRO AC obsługuje 16, 32 lub 64 Gb pamięci RAM typu DDR4, dyski SSD obsługują prędkości odczytu i zapisu do 3000 MB/s. Karta graficzna Nvidia GTX 1080Ti ma 11 GB pamięci. Cena wynosi 1995 euro, nie jest to mało ale ten komputer jest przeznaczony dla użytkowników wymagających wysokiej wydajności i potrzebujących potężnego sprzętu. Slimbook Kymera Aqua nie jest więc komputerem dla każdego ale jest to najbardziej kompletny komputer stacjonarny, jaki możemy nabyć z systemem operacyjnym Linux.

Slimbook

Od dawna przyjęło się, że Linux to proteza na stare graty i darmowa alternatywa dla ubogich. Firma Slimbook przełamuje ten stereotyp i udowadnia, że bez problemu można produkować sprzęt zgodny z systemami linuksowymi. Dzięki temu można nabyć nowy, wydajny, dobry jakościowo komputer z wolnym oprogramowaniem. Dobrze się stało, że taka firma funkcjonuje na rynku, szkoda tylko, że nie w Polsce. Póki co, Slimbook koncentruje się na rynku hiszpańskim i z tamtąd prowadzi sprzedaż wysyłkową. Przy składaniu zamówienia trzeba koniecznie zaznaczyć opcję wyboru klawiatury, żeby nie dostać laptopa z hiszpańskimi znakami. Mam nadzieję, że z czasem się to zmieni i doczekamy się polskiego dystrybutora oraz obsługi serwisowej w naszym kraju.

Slimbook

Przydatne linki:
slimbook.es/en/
kde.slimbook.es
rootblog.pl/slimbook-essential/
drive.google.com/file/d/1fzvVdrNupxYgiOqSUjC9JXgL7S880E1A/view?usp=sharing

Albedo 0.64

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Albedo 0.64

Technik, rocznik 1964. Dystrybucje: Mandrake/Mandriva, Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Linux Mint, MX Linux, Debian, Sparky, CloudReady, PrimeOS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content