Aktualności

Sabayon Linux 14.05

Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2022, 22:59

Fabio Erculiani poinformował o wydaniu Sabayon Linux 14.05.

Sabayon Linux jest dystrybucją typu Live bazującą na Gentoo Linux i w pełni z nią kompatybilną. Sabayon jest dystrybucją ciągłą (rolling release), więc nie trzeba przeinstalowywać systemu do nowszej wersji za pomocą nowych nośników Live. Wystarczy wykonać aktualizację wszystkich pakietów.

Jak zawsze, Sabayon oferuje najnowsze wersje aplikacji, bibliotek i środowisk graficznych, takich jak: GNOME, KDE, LibreOffice, etc.
Sabayon Linux 14.05 został wydany w wersjach GNOME, KDE, Xfce, Minimal i SpinBase. Wersja zawierająca centrum multimedialne XBMC nie jest już wspierana. Zamiast tego, dla domowej rozrywki, deweloperzy oferują preinstalowany klient Steam w Sabayon KDE i GNOME. Live boot oraz instalacja systemu oferuje również tryb 'Big Picture’, który poprzednio nosił nazwę 'SteamBox”.
Jeśli szukasz systemu z minimalistycznym pulpitem Fluxbox, Openbox lub podobnym to Sabayon Minimal będzie dobrym rozwiązaniem.

Sabayon 14.05 dostarcza wsparcie dla najnowszych kart graficznych NVIDIA oraz AMD przy pomocy sterowników własnościowych. karty graficzne AMD domyślnie działają na sterownikach otwartoźródłowych. Jeśli chcesz użyć sterowników zamkniętych, dodaj opcję „nomodeset” do linii uruchamiania systemu.

Sabayon 14.05 działa na jądrze Linux 3.14, lecz w repozytoriach dostępne są również jądra 3.10 oraz 3.12 LTS.

Obrazy płyt dla architektury 32 i 64 bitowej gotowe są do pobrania

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.