Rocky Linux 9.0

Została wydana nowa wersja Rocky Linux 9.0.

Rocky Linux to bazujący na Red Hat społecznościowy system operacyjny klasy Enterprise, zaprojektowany tak, aby był w 100% kompatybilny z Red Hat Enterprise Linux.

Rocky Linux 9 jest dostarczany z GNOME 40 jako domyślnym środowiskiem graficznym. Przeprojektowane podstawowe aplikacje, ustawienia i interfejs użytkownika sprawiają, że korzystanie z Rocky Linux jako stacjonarnego systemu operacyjnego jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wygląd i sposób działania działań zapewnia lepsze wrażenia podczas pracy, uruchamiania aplikacji i organizowania osobistego obszaru roboczego.

Inne godne uwagi ulepszenia dotyczące korzystania z workstation:
– Oprogramowanie można uruchomić na osobnej karcie graficznej, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając odpowiednią opcję
– Możliwość wyciszenia powiadomień poprzez wybranie opcji Nie przeszkadzać, która pojawi się jako osobny przycisk w powiadomieniu
– Każdy ekran może używać innej częstotliwości odświeżania
– Program Działania umożliwia grupowanie ikon aplikacji w foldery za pomocą metody przeciągania i upuszczania
– Ułamkowe skalowanie wyświetlacza

XFS obsługuje teraz operacje DAX, umożliwiając bezpośredni dostęp do pamięci trwałej adresowalnej bajtami, co pomaga uniknąć opóźnień związanych z używaniem tradycyjnych blokowych konwencji we/wy. NFS wprowadza opcję montowania „chętnego zapisu”, aby zmniejszyć opóźnienia.

Rocky Linux 9 posiada zaktualizowane wersje narzędzi dla programistów, w tym GCC (11.2.1), glibc (2.34), binutils (2.35), LLVM (13.0.1), Rust (1.58.1) i Go (1.17.1). Nowe funkcje w kompilatorze GCC pomagają programistom lepiej śledzić przepływ kodu dzięki ulepszonym opcjom debugowania i pisać zoptymalizowany kod w celu efektywnego wykorzystania sprzętu.

Rocky Linux 9 rozszerza funkcje pakowania modułów dostępne w Rocky Linux 8. Wszystkie metody pakowania, takie jak Software Collections, Flatpaks i RPM, zostały włączone do aplikacji, ułatwiając programistom korzystanie z preferowanych pakietów.

Uwierzytelnianie użytkownika root za pomocą hasła przez SSH zostało domyślnie wyłączone. Domyślna konfiguracja OpenSSH nie zezwala na logowanie użytkownika root za pomocą hasła, uniemożliwiając w ten sposób atakującym uzyskanie dostępu za pomocą ataków typu brute-force. Zamiast używać hasła root, użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do systemów zdalnych za pomocą kluczy SSH do logowania.

Wsparcie techniczne:
– Rocky Linux 9 będzie wspierany do 31 maja 2032.
– Rocky Linux 8 będzie wspierany do 31 maja 2029 roku.

Obrazy iso nośników instalacyjnych dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.