Repozytoria PPA – Ubuntu i pochodne

felieton
W repozytoriach PPA znajdziemy pakiety z każdej kategorii, w tym także nowe wersje środowisk graficznych i wiele dodatkowych programów, co znacznie podnosi liczbę dostępnego oprogramowania.

Dla niezorientowanych w temacie repozytoriów cytat z Wikipedii:

„Personal Package Archive (skrót: PPA) ­— repozytorium oprogramowania, do którego wprowadza się pakiety źródłowe w celu przystosowania ich do użycia przez APT na Launchpad lub podobne programy. Termin ten jest używany dla pakietów dla Ubuntu zawartych w tego typu repozytorium, chociaż Canonical przewiduje zastosowanie poza Ubuntu. Zostało otwarte dla wszystkich zainteresowanych 25 listopada 2007, po kilku miesiącach testów. Pierwotnie każde PPA miało do dyspozycji 1 GiB miejsca; 4 maja 2011 Matthew Revell opublikował na blogu Launchpad informację o zwiększeniu domyślnego przydziału do 2 GiB. Nie obowiązuje też limit transferu. Na życzenie może ten przydział zostać zwiększony. Wspiera tworzenie pakietów Ubuntu dla architektury x86, x86_64 i LPIA (…)
Pozwala na dystrybucję pakietów w wersjach nowszych niż przewidują założenia danej wersji dystrybucji oraz na dostarczenie pakietów, które zostały wydane po zamrożeniu danej wersji, a miały zostać do niej wprowadzone (…)
Użytkownicy Ubuntu (…) mogą dodać repozytorium przez wykonanie polecenia sudo add-apt-repository ppa:team/ppa.”

Do wygodnego zarządzania repozytoriami PPA służy wygodny menedżer graficzny Y-PPA Manager, który znajduje się… również w repozytorium PPA, więc otwieramy terminal i wpisujemy komendy:
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install y-ppa-manager

Od tej pory zarządzanie repozytoriami spoza dystrybucji staje się banalnie proste.

YPPA

Autor: Albedo 0.64

 

Powiązane wpisy

Albedo 0.64

Technik, rocznik 1964. Dystrybucje: Mandrake/Mandriva (2004-2008), Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu (2008-2012) oraz kilka przygód z innymi systemami. Obecnie używam Sparky 6 na HP Elitebook 8560p i LMDE4 na Sony Vaio.

2 thoughts on “Repozytoria PPA – Ubuntu i pochodne

 • 14/12/2012 at 1:59 pm
  Permalink

  Dla mnie też najważniejsze jest łatwość instalacji i aktualizacji. dzięki za wpis.

  Reply
 • 12/12/2012 at 5:53 pm
  Permalink

  I za to lubie ubuntu 🙂 Twórcy aplikacji mogą wygodnie zrobić repoytorium dla swojego programu, a użytkownik może daną aplikacje łatwo zainstalować i aktualizować.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *