Red Hat Enterprise Linux 10.0
Ostatnia aktualizacja: 20 maja 2025, 16:31
Została wydana nowa wersja Red Hat Enterprise Linux 10.0.
Red Hat Enterprise Linux jest komercyjną dystrybucją Linuksa skierowaną do odbiorców biznesowych. Red Hat Enterprise Linux jest wydawany w wersji serwer i desktop.
Kluczowe dodatki w Red Hat Enterprise Linux 10 obejmują możliwości i innowacje:
– Przygotuj się na hybrydową chmurę już dziś dzięki wstępnie dostrojonym, w pełni obsługiwanym i gotowym do uruchomienia obrazom Red Hat Enterprise Linux w AWS, Google Cloud i Microsoft Azure.
– Rozszerz zestaw narzędzi IT, odkrywając oprogramowanie obsługiwane przez społeczność, takie jak Podman Desktop, w bezpieczniejszy i wygodniejszy sposób za pośrednictwem repozytorium rozszerzeń Red Hat Enterprise Linux.
– Wprowadzaj innowacje z pewnością siebie, korzystając z rozwiązań sprawdzonych przez partnerów, zbudowanych na zaawansowanym sprzęcie do sztucznej inteligencji i innych wymagających obciążeń, przesuwając granice tego, co jest możliwe, dzięki większemu wyborowi w produkcji.
– Poznaj nowe architektury i zacznij wcześniej rozwijać platformę RISC-V dzięki wersji zapoznawczej dla deweloperów Red Hat Enterprise Linux 10 we współpracy z SiFive, oferującej wczesny dostęp do bezpieczniejszej i bardziej niezawodnej platformy dla architektury HiFive P550 RISC-V.
– Udoskonalaj strategie bezpieczeństwa, mając większy wybór i łatwiejszy dostęp do zabezpieczeń systemu Linux dzięki nadchodzącemu dodatkowi Red Hat Enterprise Linux Security Select Add-On, który umożliwia żądanie poprawek dla maksymalnie 10 określonych powszechnych luk i zagrożeń (CVE) rocznie.
Bezpieczeństwo:
– Jako Technology Preview, ogólnosystemowe zasady kryptograficzne (krypto-zasady), zestawy narzędzi OpenSSL, GnuTLS i NSS oraz pakiet OpenSSH działają teraz z algorytmami post-kwantowymi (PQ).
– Dzięki nowej roli systemowej sudo RHEL możesz spójnie zarządzać konfiguracją sudo na dużą skalę w swoich systemach RHEL.
– RHEL 10 wprowadza narzędzia Sequoia PGP sq i sqv, które uzupełniają istniejące narzędzia GnuPG do zarządzania szyfrowaniem i podpisami OpenPGP.
– Zestaw narzędzi OpenSSL TLS wprowadza tworzenie plików PKCS #12 zgodnych ze standardem FIPS, dostawcę pkcs11 do korzystania ze sprzętowych tokenów i wiele dodatkowych ulepszeń.
– RHEL 10 zawiera pakiet OpenSSH w wersji 9.9, który zapewnia wiele poprawek i udoskonaleń w porównaniu z OpenSSH 8.7, który był dostępny w RHEL 9.
– Wydanie 3.8 przestrzeni użytkownika SELinux wprowadza nową opcję dla audit2allow, która zapewnia tryb wyjściowy CIL, obsługę Wayland dla piaskownicy SELinux i inne udoskonalenia.
– Komponent agenta Keylime jest dostępny w wersji 0.2.5, która zapewnia obsługę Initial Device Identity (IDevID) i Initial Attestation Key (IAK) dla tożsamości urządzenia i domyślnie używa TLS 1.3. Ponadto nowe narzędzie keylime-policy integruje wszystkie zadania zarządzania zasadami Keylime.
– Oferta zgodności zabezpieczeń znacznie się rozwinęła w porównaniu z RHEL 9 zarówno pod względem narzędzi, jak i zawartości. Nadal możesz wykonywać wszystkie czynności potrzebne do dostosowania systemów do stanu zgodności, chociaż może być konieczne użycie innych narzędzi niż w poprzednich wersjach RHEL.
Najważniejsze informacje dotyczące instalatora RHEL:
– Nowo utworzeni użytkownicy będą domyślnie mieli uprawnienia administracyjne, chyba że odznaczysz tę opcję.
– Możesz teraz ustawić wymaganą strefę czasową, używając nowych opcji zamiast mapy stref czasowych.
– Protokół pulpitu zdalnego (RDP) do graficznego dostępu zdalnego zastępuje VNC.
Najważniejsze zmiany w pakietach obejmują m.in.:
– Python 3.12
– Ruby 3.3
– Node.js 22
– Perl 5.40
– PHP 8.3
– Git 2.45
– Subversion 1.14
– Apache HTTP Server 2.4.62
– nginx 1.26
– Varnish Cache 7.4
– Squid 6.10
– MariaDB 10.11
– MySQL 8.4
– PostgreSQL 16
– Valkey 7.2
– GCC 14.2
– glibc 2.39
– Annobin 12.55
– binutils 2.41
Red Hat Enterprise Linux 10.0 jest dystrybuowany z wersją jądra 6.12.0, która zapewnia obsługę następujących architektur przy minimalnej wymaganej wersji (podanej w nawiasach):
– AMD i Intel 64-bitowe (x86-64-v3)
– ARM 64-bitowa (ARMv8.0-A)
– IBM Power Systems, Little Endian (POWER9)
– 64-bitowy IBM Z (z14)
Źródło: www.redhat.com/en/about/press-releases/red-hat-introduces-rhel-10
Obrazy systemu Red Hat Enterprise Linux można pobrać ze strony Pobierz Red Hat – jest to wersja 60 dniowa.