Free trial | ArubaCloud.pl

Świat

Przejście naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2/HEVC – jaki tuner wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 22 września 2023, 21:32

Technologia telewizyjna rozwijała się dynamicznie w ostatnich latach. Z roku na rok odbiorniki stają się coraz bardziej nowoczesne. W ostatnim czasie zmienił się również standard nadawania telewizji naziemnej, który miał zapewnić lepszą jakość. Idzie za tym szereg zmian – zwłaszcza dla osób, które korzystają ze starych telewizorów. Oni muszą przygotować się na prawdziwą rewolucję!

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej oznacza bowiem, że na starych odbiornikach nie będzie można oglądać ulubionych, podstawowych kanałów. Czy wiąże się to z koniecznością wymiany telewizora? Na szczęście są mniej radykalne rozwiązania! Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt – dekoder DVB-T2. Cena takiego urządzenia wynosi między 100 a 200 zł – można uzyskać też dofinansowanie na jego zakup.

Jaki model takiego dekodera wybrać i co wziąć pod uwagę? Pora przyjrzeć się bliżej!

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej – jak przebiega?

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej przebiegała partiami dla poszczególnych województw. Cały proces zaczął się w marcu 2022, planowo kończąc się w czerwcu tego roku. Największa zmiana nastąpiła w maju, gdy standard nadawania zmienił się w województwach: śląskim, małopolskim, łódzkim i opolskim. Zmiany objęły też Wielkopolskę oraz niektóre części Mazowsza, w tym okolice Radomia.

O tym, że dotychczasowy sposób odbierania telewizji naziemnej nie będzie już funkcjonował, od dłuższego czasu informowały lokalne media. Mieszkańcy poszczególnych regionów otrzymali również przypominający SMS. Wszystko po to, by zawczasu przygotować się na taką rewolucję, kupując odpowiedni sprzęt. Sklepy z elektroniką również wyszły naprzeciw oczekiwaniom klientów, mocno eksponując dekodery w sklepach stacjonarnych i online – wszystko po to, by przypomnieć spóźnialskim o konieczności sprawdzenia, czy telewizor będzie działał po zmianie standardu nadawania.

Zmiana standardu nadawania – na czym właściwie polega?

Wszystko zaczęło się od decyzji Komisji Europejskiej. Państwa Unii Europejskiej miały zwolnić część pasma wykorzystywanego przez telewizję naziemną po to, by była przestrzeń na rozwój supernowoczesnej technologii 5G. W praktyce wymusiło to reorganizację multipleksów, czyli pakietów kanałów telewizyjnych oraz usług cyfrowych, transmitowanych do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości.

W przypadku Polski, zmiany te obejmują multipleksy MUX-1, MUX-2, MUX-4, na których znajdziemy kanały TVP, w tym kanały tematyczne, Polsat i jego kanały tematyczne, a także TVN.

Jednak reorganizacja nie jest jedyną zmianą. Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej oznacza też lepszą jakość obrazu i dźwięku – wszystkie kanały będą bowiem nadawać w rozdzielczości Full HD.

Co wziąć pod uwagę, wybierając dekoder DVB-T2?

Jest wiele czynników, które mogą zadecydować o wyborze konkretnego sprzętu, chociaż na pierwszy rzut oka dekodery wyglądają bardzo podobnie. Na co zwrócić uwagę?

  • Design – dekoder będzie na widoku, dobrze, by nie odstawał wizualnie.
  • Rodzaje złącz – po to, by bez problemu podłączyć dekoder do telewizora.
  • Inne funkcjonalności – niektóre dekodery oferują na przykład możliwość nagrywania programów, co może okazać się przydatną funkcją!
  • Wielkość – zwykle użytkownicy chętniej wybierają mniejsze urządzenia.

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?

Przeglądając modele dekoderów DVB-T2, warto zwrócić uwagę na:

  • Tuner TV SKYMASTER STB-2GEN DVB-T2 HEVC – ma automatyczne wyszukiwanie, blokadę rodzicielską, łatwe zarządzanie kanałami. Obsługuje obraz w formatach 4:3, 16:9.
  • Tuner TV COMSAT DVB-T2 HEVC TE 2050 HD – kompatybilny nawet z telewizorami kineskopowymi! Ma możliwość nagrywania programów, kontrolę rodzicielską i elektroniczny przewodnik po programach.
  • Tuner TV MANTA DVBT023pro – sprzęt od uznanego producenta. Dyskretny rozmiar sprawia, że dekoder dobrze wkomponuje się w otoczenie. Ma blokadę rodzicielską, funkcję nagrywania oraz odtwarzania multimediów z zewnętrznego dysku, dzięki wejściu USB.

mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/tv-satelitarna-i-naziemna/tunery-tv-naziemnej Dekodery DVB-T2 w sklepie MediaMarkt cieszą się dużym zainteresowaniem – nic dziwnego, w końcu każdy chce bez problemów obejrzeć telewizję! Spory wybór modeli daje szansę na wybranie takiego sprzętu, który najlepiej pasuje do wnętrza i ma funkcje, które przydadzą się w codziennym użytkowaniu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.