Świat

Karta graficzna RTX 4080 – czy warto zainwestować w kartę z najwyższej półki?

Ostatnia aktualizacja: 5 października 2023, 17:23

Branża wszelkich nowinek technologicznych posiada bardzo dobry grunt do rozwoju, stąd nieustannie jesteśmy zaskakiwani nowszymi i wydajniejszymi modelami. Z pewnością oczy niejednego grafika, gracza, miłośnika komputerów, skupione są obecnie na niezwykle nowoczesnej karcie graficznej z serii RTX 4080 od Nvidia. Seria RTX 4080 określana jest jako seria beż żadnych kompromisów, zapewnia użytkownikom wszystko to, co mogą potrzebować i oczekiwać. Jednak skutkuje to także o wiele wyższą ceną, którą należy za to zapłacić. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy jest ta karta warta swojej ceny rynkowej? Jak wypada w odniesieniu do innych nieco słabszych kart graficznych?

Charakterystyka karty graficznej Nvida RTX 4080

Najnowsza seria RTX 4080 od Nvidia jest uznana za najlepszą na rynku.

Bardzo szerokie możliwości przy marginalnych ograniczeniach przy bazowaniu na najnowszych postępach technologicznych. Ponadto RTX 4080 jest obiektywnie uznany za procesor graficzny z najwyższej półki, co pociąga za sobą także dość wysoką cenę. RTX 4080 jest naprawdę modelem,  w którym wiadomo, za co się płaci. Wybór tej karty graficznej zazwyczaj występuje w przypadku graczy, twórców kreatywnych działających profesjonalnie, a także użytkowników, którzy chcą uzyskać najlepsza możliwa wydajność i jakość wizualną. Osoby posiadające wiedzę i doświadczenie z pewnością nie będą rozczarowane korzystając z możliwości tej karty graficznej.

RTX 4080 powstało jako część serii RTX 400 od firmy Nvida. Seria powstała w oparciu o innowacyjną architekturę Ada Lovelace. Posiadacze tej karty graficznej mogą dostrzec obecność podpórki w zestawie, co ma zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu płyty graficznej. Równolegle sama karta jest zdecydowanie większa od poprzedników. Znalezienie miejsca w jednostce to nie jedyne wyzwanie. Należy także dokładnie przeanalizować możliwości dotychczasowego zasilacza. Rekomendowanym zasilaczem dla tej karty jest ten o mocy wynoszącej 850 W. Ta karta graficzna zapewnia nieoczekiwane zmiany na monitorze, począwszy od lepszych odbić aż po światłocienie. Przy wykorzystaniu tej karty można z powodzeniem uruchamiać gry o najwyższej rozdzielczości i najbardziej wymagających ustawieniach. Ponadto ilość klatek na sekundę pozostaje wówczas niezmienna.

Budżetowe karty graficzne

Rynek kart graficznych nieustannie się rozrasta. Karta RTX 2060 dla wielu osób będzie nieosiągalna ze względu na wysokie koszty zakupu. Wówczas przychodzi konieczność zawarcia kompromisu, który sprawi, że dane rozwiązanie będzie mieściło się w zakładanym budżecie, jednak pod względem technologicznym będzie miało mniejsze osiągi. Przykładem takiej karty jest stosunkowa tania, lecz dobra RTX 2060. Mało wymagający użytkownicy lub przeciętni gracze mogą być z niej naprawdę bardzo zadowoleni. Osoby dysponujące wyższym budżetem mogą skusić się na zakup karty graficznej RTX 3050. Właściciele tej karty z pewnością nie będą mieli powodów do narzekania. Mowa tu zarówno o osobach, które wykorzystują komputer w celach stricte zawodowych, jak i zaawansowanych graczach. Jeżeli okazuje się, że ten model karty będzie nadal niewystarczający, to ostatecznie warto rozważyć zwiększenie dysponowanego budżetu i zakup karty 4080. W takim przypadku wybór najlepszej karty będzie zdecydowanie jedyną i niepodważalną możliwością.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

2 komentarze do “Karta graficzna RTX 4080 – czy warto zainwestować w kartę z najwyższej półki?

 • HeHe ciekawe, zasilanie to najmniejszy problem, przecież jest pełno adapterów i przejściówek.
  No gorsze to spore zużycie prądu jeśli chcemy kopać crypto. Ja używam grafiki w laptopie do odszyfrowania haseł, i moja w Lenovo 5 Legion wyciąga ok. 300 000 haseł na sekundę. I tyle mi wystarcza do obróbki offline. A naprawdę dobre grafiki są po 100 000$ i 6 takich i można uruchomić chatgpt.

  Odpowiedz
 • NIE. NIE Warto, jeśli jeśli będzie z gniadza 12VHPWR, to dość kłopoty.
  Trzeba wziąć Nvidia Geforce 4070, która obsłuje z 2 x 8 pin (16pin). Warto przeczytać: purepc.pl/nvidia-geforce-rtx-4070-niektore-modele-karty-graficznej-moga-wykorzystac-8-pinowe-zlacze-zasilajace
  Albo karta od AMD.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.