Świat

Parametry serwera VPS. Na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 20:09

Zwykły hosting to dla Ciebie za mało? Jeśli szukasz wydajnego środowiska dla swoich zaawansowanych projektów, to koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj bliżej usługę zapewniającą dużo większe możliwości. Mowa tu o serwerach VPS, które charakteryzuje elastyczność zasobów i konfiguracji. Przed zakupem warto jednak dowiedzieć się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę.

Co to jest VPS?

VPS, czyli Virtual Private Server, to w dosłownym tłumaczeniu „wirtualny serwer prywatny”. Umożliwia on swobodną konfigurację i zarządzanie przydzielonymi dla niego zasobami wedle własnych potrzeb. Jest to świetna alternatywa dla zakupu serwera dedykowanego czy usługi współdzielonej, nawet tak wydanej, jak www.nazwa.pl/hosting/. VPS idealnie sprawdza się jako środowisko do bardziej zaawansowanych serwisów, aplikacji czy też gier. Pełna dowolność w zarządzaniu, elastyczność konfiguracji środowiska czy spora moc obliczeniowa to tylko kilka z wielu zalet tego rozwiązania.

Możliwości serwera VPS

W trakcie rozwoju biznesu może zdarzyć się tak, że hosting współdzielony, na którym umieściłeś stronę WWW, okaże się niewystarczający. Jeśli Twoja witryna zaczyna generować większy ruch, to czas, abyś pomyślał nad serwerem VPS idealnym do zadań specjalnych. Jakie są najważniejsze zalety korzystania z tego typu usługi?

    • Kontrola nad instalowanym oprogramowaniem.
    • Pełen dostęp do konta root lub do konta administratora.
    • Własny statyczny adres IP.
    • Dużo niższa cena od serwerów dedykowanych.
    • Możliwość instalowania własnych modułów i ich swobodna konfiguracja.
    • Brak limitów związanych z czasem pracy procesora (vCPU) dla aplikacji i skryptów.
    • Separacja instancji.
    • Niskie obciążenie serwera.

    Na te parametry serwera VPS zwróć uwagę

    Najistotniejszą zaletą wirtualnego serwera jest możliwość dostosowania go w taki sposób, aby w pełni odpowiadał Twoim rzeczywistym potrzebom. Jednak, aby VPS spełniał Twoje oczekiwania, był wydajny i generował jak najmniejsze koszty, jego zasoby muszą być odpowiednio dopasowane. Zakup serwera bez konkretnej wiedzy na temat jego parametrów mija się z celem, więc jeśli stoisz właśnie przed tak trudnym wyzwaniem, jakim jest wybór wirtualnej maszyny, to dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych cech, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę.

    Do kluczowych parametrów serwera VPS zalicza się: pamięć RAM, rozmiar dysku twardego, szybkość, liczba rdzeni i rodzaj procesora oraz liczba licencji dostępowych.

    Pamięć RAM

    To właśnie w niej przechowywane są aktywne działania czy też wykonywane operacje (uruchomione programy, wprowadzane dane, wyniki pracy itp.). Im większy RAM, tym płynniej funkcjonuje usługa i może mieć więcej uruchomionych aplikacji. Aby nie przepłacać, warto sprawdzić, jaka jest minimalna ilość pamięci operacyjnej. Jak to zrobić? Wystarczy pomnożyć ilość zużytego RAM-u przez liczbę aplikacji, a następnie przez liczbę równocześnie pracujących użytkowników.

    Dysk twardy

    To właśnie na nim zapisywane i przechowywane na stałe wszystkie ważne i potrzebne dane. Dysk twardy musi mieć zatem odpowiedni rozmiar, na który składa się wielkość bazy danych, 50 GB pod system operacyjny i około 3 GB potrzebnych na każdego użytkownika.

    Szybkość, liczba rdzeni i rodzaj procesora

    Sercem każdego serwera VPS jest procesor (oznaczany najczęściej jako vCPU). Od jego szybkości zależy wydajność pracy całej maszyny. Minimalna prędkość jest określona przez wymagania danego oprogramowania. Jednak do prawidłowej pracy potrzebny jest procesor minimum 30-50% szybszy. Warto więc zwrócić uwagę, jakiego typu sprzęt oferuje firma, której usługami jesteśmy zainteresowani.

    Wydajność serwera VPS jest uzależniona również od liczby rdzeni procesora oraz częstotliwości jego taktowania. Im wyższe wartości, tym więcej zadań można wykonać w tym samym czasie. Niezbędne minimum obliczysz, stosując wzór: liczba równocześnie pracujących użytkowników pomnożona przez 0,3 minus 0,75 plus 1 na każdą bazę danych (czyli na 5-10 użytkowników).

    Liczba licencji dostępowych

    Ten parametr jest łatwy do obliczenia, ponieważ dla każdego użytkownika przypada jedna licencja. Istnieją również rozwiązania pozwalające na dostęp wielu użytkowników bez względu na ich liczbę – są to tzw. licencje procesorowe.

    Podsumowanie

    Rynek oferuje mnóstwo rodzajów serwerów, dlatego przed zakupem musisz dokładnie zastanowić się, który będzie odpowiedni dla Twojego biznesu, i poznać bliżej ich zastosowania oraz parametry. Hosting (www.nazwa.pl/hosting/), serwer dedykowany czy właśnie opisywany szeroko w tym artykule VPS to najczęściej wybierane usługi. To, które rozwiązanie wybierzesz, zależy przede wszystkim od Twoich preferencji oraz potrzeb.

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.