Aktualności

Oracle Linux 9.3

Simon Coter poinformował o wydaniu nowej wersji Oracle Linux 9.3.

Oracle Linux to dystrybucja bazująca na Red Hat Enterprise Linux (RHEL), rozwijana od 2006 roku. System przeznaczony jest na stacje serwerowe i posiada wiele certyfikatów potwierdzających jego gotowość do pracy na serwerach IBM, HP, dell, Cisco oraz w chmurze obliczeniowej (cloud computing) Amazon.

Aktualizacja Oracle Linux 9 Update 3 dla 64-bitowych platform Intel i AMD (x86_64) oraz 64-bitowych platform Arm (aarch64) jest już dostępna. Ta wersja jest w dalszym ciągu zgodna binarnie z odpowiednią wersją Red Hat Enterprise Linux 9 Update 3, tak jak miało to miejsce od pierwszego wydania w 2006 roku. Oracle Linux 9 Update 3 jest dostarczany z najnowszą wersją Unbreakable Enterprise Kernel Release 7 Update 2 (UEK R7U2) i pakietami jądra kompatybilnego z Red Hat (RHCK).

Pakiet Oracle Linux 9 Update 3 zawiera następujące opcje jądra:
– Unbreakable Enterprise Kernel (UEK) wydanie 7 aktualizacja 2, 5.15.0-200.131.27 dla platform x86_64 i aarch64
– Jądro kompatybilne z Red Hat (RHCK), 5.14.0-364 dla platformy x86_64

Oracle Linux obsługuje teraz automatyczne ponowne uruchamianie systemów po zainstalowaniu poprawek za pośrednictwem DNF. Dzięki ulepszonemu DNF automatyczne ponowne uruchamianie z różnymi opcjami (nigdy, w przypadku zmiany, w razie potrzeby) może przyspieszyć operacje zarządzania poprawkami.

OpenSSH domyślnie wymusza algorytm SHA-2 do testowania kluczy, a SHA-1 jest niedostępny po stronie klienta w przypadku systemów z systemem Oracle Linux 9 Update 3; to ulepszenie pozwala uniknąć wykorzystania słabych punktów algorytmu SHA-1.

Oracle Linux 9 Update 3 z UEK R7U2 w dalszym ciągu utrzymuje i zapewnia obsługę systemu plików btrfs, zapewniając dostęp do jednego z najnowocześniejszych systemów plików z kopią przy zapisie (COW) dla systemu Linux. To wydanie zawiera zaktualizowaną wersję „nvme-cli” 2.4.

W Oracle Linux 9 Update 3 wprowadzono następujące funkcje, udoskonalenia i zmiany związane z kompilatorami i narzędziami programistycznymi:
– glibc został dostrojony w celu zwiększenia wydajności sprzętu Intel Xeon V5
– Zestaw narzędzi GCC 13 jest teraz dostępny jako strumień aplikacji, część kolekcji oprogramowania (scl) dla Oracle Linux 9. W tej wersji zestawu narzędzi GCC dostępne są następujące narzędzia i wersje: GCC 13.1.1, GDB 12.1, binutils 2.40, dwz 0.14, annobin 12.20
– Performance Co-Pilot został zaktualizowany do wersji 6.0.5 i wprowadza nowe metryki dla systemów NUMA oraz rozszerzone metryki dla NVMe.

Źródło: blogs.oracle.com/linux/post/oracle-linux-9-update-3

Obrazy iso nośników instalacyjnych dla maszyn x86_64 i aarch64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.