Aktualności

Oracle Linux 9.0

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca 2022, 10:27

Została wydana nowa wersja Oracle Linux 9.0.

Oracle Linux to dystrybucja bazująca na Red Hat Enterprise Linux (RHEL), rozwijana od 2006 roku. System przeznaczony jest na stacje serwerowe i posiada wiele certyfikatów potwierdzających jego gotowość do pracy na serwerach IBM, HP, dell, Cisco oraz w chmurze obliczeniowej (cloud computing) Amazon.

To wydanie zawiera Unbreakable Enterprise Kernel Release 7 (UEK R7), również ogólnie dostępne dzisiaj, wraz z Red Hat Compatible Kernel (RHCK).

Oracle Linux to zoptymalizowane i bezpieczne środowisko operacyjne do tworzenia i wdrażania aplikacji. Oracle Linux 9 z UEK R7 zapewnia ulepszenia jądra, wydajności i bezpieczeństwa, w tym:

– UEK R7, oparty na wersji 5.15 głównego wsparcia długoterminowego (LTS), oferuje najnowsze wsparcie sprzętowe i jest dostosowany przez społeczność jądra Linuksa w celu szybszego dostarczania krytycznych poprawek i aktualizacji zabezpieczeń. Ta wersja zawiera funkcję bezpieczeństwa, która pomaga uniknąć ataków z wykorzystaniem kanałów bocznych; dodaje dane debugowania CTF (format typu C) jako część podstawowej instalacji jądra, umożliwiając programistom debugowanie ich systemów bez konieczności instalowania dodatkowych pakietów; poprawia domyślny rozmiar strony do 4 KB dla 64-bitowej platformy Arm (aarch64). UEK R7 jest również dostępny z Oracle Linux 8.

– OpenSSL 3.0 w Oracle Linux 9 zawiera wiele nowych koncepcji i ulepszeń strukturalnych dla programistów i użytkowników aplikacji. Nowy moduł FIPS w OpenSSL 3.0 zapobiega używaniu algorytmu niezgodnego z FIPS, podczas gdy flagę FIPS można ustawić w jądrze bez konieczności przełączania OpenSSL w tryb FIPS.

– Udoskonalenia systemu plików w UEK R7 obejmują Btrfs, z nowym asynchronicznym przycinaniem SSD, możliwościami równoległej synchronizacji systemu plików i mniejszą liczbą wyszukiwań w drzewach sum kontrolnych. XFS obsługuje operacje bezpośredniego dostępu (DAX), umożliwiając bezpośredni dostęp do pamięci trwałej adresowalnej bajtami, co pomaga uniknąć opóźnień związanych z używaniem tradycyjnych blokowych konwencji we/wy. NFS wprowadza opcję montowania „chętnego zapisu”, aby zmniejszyć opóźnienia.

– Folder współdzielony VirtualBox (vboxsf) jest natywnie obsługiwany w UEK R7. Ułatwia to udostępnianie folderów między gośćmi Oracle Linux a systemem operacyjnym hosta za pomocą Oracle VM VirtualBox.

Od debiutu w 2006 roku Oracle Linux jest całkowicie darmowy. Ta sama wersja oprogramowania, w tym wszystkie erraty, może być uruchamiana w systemach kompilacji, rozwoju, kontroli jakości/testowania i produkcji, w chmurze lub lokalnie.

Oracle Linux jest w 100% zgodny z systemem binarnym aplikacji z Red Hat Enterprise Linux (RHEL), co oznacza, że ​​aplikacje mogą działać bez zmian w systemie Oracle Linux.

Obrazy iso nośników instalacyjnych dla maszyn x86_64 i aarch64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.