openSUSE 15.3 Leap

openSUSE
Została wydana nowa wersja openSUSE 15.3 Leap.

openSUSE to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa przeznaczona na komputery PC, laptopy i serwery. Została wyodrębniona w 2005 roku, z systemu SUSE jako jego otwarta, społecznościowa wersja.

Wydanie openSUSE Leap 15.3 jest najnowszym, solidnym dodatkiem z serii openSUSE 15.x, który posiada wszystkie pozytywne cechy swoich poprzedników. Jest jedna wielka zmiana w stosunku do poprzednich wersji Leap. openSUSE Leap 15.3 jest zbudowany nie tylko z kodu źródłowego SUSE Linux Enterprise, tak jak w poprzednich wersjach, ale zbudowany jest z dokładnie tych samych pakietów binarnych.

„Wykonanie oprogramowania w tym wydaniu sprawia, że ​​wykorzystanie serwerów, stacji roboczych, komputerów stacjonarnych i kontenerów w openSUSE Leap jest pożądaną dystrybucją dla specjalistów IT, przedsiębiorców, hobbystów, małych firm i praktyków edukacyjnych”, powiedział kierownik wydania Lubos Kocman.

Ta wersja jest niezwykle korzystna dla projektów migracji i testowania akceptacji użytkowników. Duże zespoły programistyczne zyskują wartość dodaną, używając openSUSE Leap 15.3 do optymalnego uruchamiania i testowania obciążeń, które można przenieść do SUSE Linux Enterprise Linux 15 SP3 w celu długoterminowej adaptacji.

openSUSE Leap oferuje wyraźne wsparcie serwerom, zapewniając co najmniej 18 miesięcy aktualizacji dla każdego wydania. Społeczność wspiera i współpracuje z osobami korzystającymi ze starszych wersji Leap za pośrednictwem kanałów społecznościowych, takich jak listy mailingowe, Matrix, Discord, Telegram, Facebook itp.

Użytkownicy dokonujący aktualizacji do openSUSE Leap 15.3 muszą być świadomi, że aktualizacja bezpośrednio z wersji sprzed openSUSE Leap 15.2 nie jest zalecana. Ze względu na ścieżkę aktualizacji zdecydowanie zaleca się aktualizację do Leap 15.2 przed aktualizacją do Leap 15.3. Obecne wydanie obsługuje tylko aktualizację z openSUSE Leap 15.2 do 15.3, jak podkreślono w informacjach o wydaniu; użytkownicy powinni zapoznać się z tą sekcją przed migracją.

Nowe główne funkcje znajdują się w Xfce 4.16. W tym wydaniu Xfce pojawiła się nowa identyfikacja wizualna. Dzięki nowym ikonom i palecie Xfce wygląda zupełnie inaczej po pierwszym uruchomieniu. Menedżer ustawień otrzymał wizualne odświeżenie swojego pola filtrowania, które można teraz ukryć na stałe.

GNU Health, wielokrotnie nagradzany system zarządzania i informacji o zdrowiu i szpitalu, jest dostępny w wersji 3.8 z nowym modułem stomatologicznym i Odontogramem. Jako pierwsza dystrybucja w ogóle, openSUSE dostarcza MyGNUHealth, Personal Medical Health Manager, który został opracowany we współpracy między GNU Health a projektem KDE. Działa na PinePhone i na pulpicie Plazmy i daje użytkownikowi pełną własność i kontrolę nad jego danymi.

Menedżer pakietów DNF jest oczekiwany w aktualizacji i zapewni użytkownikom wersję 4.7.0, która dostarczy nowe funkcje i oczekiwane ulepszenia.

openSUSE Leap działa świetnie na kilku architekturach, a nowością w tej wersji jest obsługa systemów IBM Z i LinuxONE (s390x). Dystrybucja społecznościowa uzyskała dostęp do architektury s390x.

W poprzednich wersjach Leap, PowerPC i aarch64 były częścią portów i były utrzymywane przez oddzielne zespoły społeczności z ograniczonymi zasobami. Teraz openSUSE Leap bezpośrednio używa pakietów binarnych ze strony korporacyjnej dla aarch64, powerpc64 i x86_64. Osoby zainteresowane armv7 i innymi architekturami powinny przeczytać ogłoszenie o openSUSE Step.

Obrazy systemu openSUSE dla maszyn x86_64 oraz aarch64 dostępne są do pobrania z naszego portalu

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

29 + = 36