openSUSE 15.2 Leap

openSUSE
Została wydana nowa wersja openSUSE 15.2 Leap.

openSUSE to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa przeznaczona na komputery PC, laptopy i serwery. Została wyodrębniona w 2005 roku, z systemu SUSE jako jego otwarta, społecznościowa wersja.

SUSE nadal wspiera migrację z Leap do SLE, co daje integratorom systemów rozwijających się w Leap możliwość przejścia do wersji korporacyjnej w celu uzyskania certyfikatów, masowych wdrożeń i/lub przedłużonego wsparcia długoterminowego. openSUSE Leap 15.2 zawiera wiele pakietów społeczności zbudowanych na rdzeniu ze źródeł SUSE Linux Enterprise (SLE) 15 Service Pack (SP) 2. Wydanie 15.2 ma wspólny rdzeń z SLE 15 SP2. Pierwsze wydanie Leap było wersją 42.1 i było oparte na pierwszym dodatku Service Pack (SP1) w SLE 12. Wersja korporacyjna SUSE i wersja społecznościowa openSUSE są teraz dostosowane do łatwej migracji dla tych, którzy chcą przejść do wersji korporacyjnej.

W tej wersji użyto wersji KDE Plasma 5.18 Long-Term-Support oraz wszystkich narzędzi i aplikacji obsługiwanych przez społeczność. Leap oferuje obrazy live z pulpitem Plazma, a dzięki PackageHub użytkownicy SLE 15 SP2 mogą także korzystać z Plazmy 5.18 LTS.

Wersja GNOME 3.34 w Leap 15.2 jest taka sama jak wersja używana w SLE 15 SP2, która domyślnie używa Waylanda.

openSUSE 15.2 zawiera długo oczekiwany Xfce 4.14. Po długim cyklu rozwojowym (4 lata!) wszystkie podstawowe komponenty i aplikacje zostały przeniesione do GTK 3. Pulpit jest teraz domyślnie wyposażony w nowy motyw GTK, dodając nowe pakiety które uzupełniają pulpit i sprawiają, że jest bardziej dostępny dla nowych użytkowników.

openSUSE Leap 15.2 zawiera kafelkowy kompozytor Wayland Sway, który zastępuje menedżera okien i3 dla X11.

Leap wspiera społeczności zajmujące się zdrowiem, nauką, badaniami i programistami dzięki pakietom takim jak GNU Health, które mogą pomóc w prowadzeniu operacji w szpitalu i gromadzeniu ważnych danych o pacjencie oraz QGIS, który pozwala badaczom tworzyć, edytować, wizualizować, analizować i publikować informacje geoprzestrzenne. Grafana i Prometheus to dwa nowe pakiety, które otwierają nowe możliwości dla ekspertów analitycznych. Grafana zapewnia użytkownikom końcowym możliwość tworzenia interaktywnych analiz wizualnych.

Ta wersja openSUSE wykorzystuje Weblate do koordynowania tłumaczenia openSUSE na ponad 50 języków. Interfejs openSUSE Weblate umożliwia wszystkim (od oddanych tłumaczy po zwykłych współpracowników) udział w tym procesie i umożliwia koordynację tłumaczeń openSUSE z tłumaczeniami dla SUSE Linux Enterprise.

Wiele pakietów sztucznej inteligencji jest dostępnych w Leap 15.2.

Tensorflow: Framework do głębokiego uczenia się, który może być wykorzystywany przez badaczy danych, zapewnia obliczenia numeryczne i grafy przepływu danych. Jego elastyczna architektura umożliwia użytkownikom wdrażanie obliczeń na co najmniej jednym procesorze na komputerze stacjonarnym, serwerze lub urządzeniu mobilnym bez przepisywania kodu.

PyTorch: Ta biblioteka uczenia maszynowego, stworzona zarówno dla zasobów serwerowych, jak i obliczeniowych, przyspiesza zdolność zaawansowanych użytkowników do prototypowania projektu i przeniesienia go do wdrożenia produkcyjnego.

ONNX: otwarty format zbudowany w celu reprezentowania modeli uczenia maszynowego, zapewnia interoperacyjność w obszarze narzędzi AI. Umożliwia programistom AI korzystanie z modeli z różnymi strukturami, narzędziami, środowiskami uruchomieniowymi i kompilatorami.

Obrazy systemu openSUSE dostępne są do pobrania z naszego portalu

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 60 = 66