Multimedia

Odtwarzacze wideo dla Linuksa

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2022, 22:42

dragon
Dragon Player
Odtwarzacz wideo będący kontynuacją odtwarzacza Codeine, jest częścią składową środowiska KDE. Odtwarza płyty DVD, VCD oraz wszystkie formaty obsługiwane przez silnik xine.

freevo
Freevo
Freevo to program do odtwarzania muzyki, filmów z dysku twardego, płyt CD i DVD oraz zdjęć, gier i nagrywania audycji telewizyjnych.

Gmerlin
Odtwarzacz potrafiący otworzyć wiele formatów plików, audio-CD, (S)VCD, DVD oraz DVB.

gmlive
Gmlive
Gmlive jest nakładką graficzną na odtwarzacz MPlayer służącą do strumieniowego odtwarzania plików.

dvb
GNOME DVB Deamon
Centrum Sterowania Telewizji Cyfrowej to program bazujący na GStreamer i służący do konfiguracji urządzeń DVB, nagrywania i oglądania telewizji.

gnomeplayer
GNOME Player
Nakładka graficzna na odtwarzacz MPlayer. Potrafi otworzyć pliki audio i wideo, CD, VCD, strumieniowe, DVD z obsługą rozdziałów, tworzyć i zarządzać listami odtwarzania, pobierać zrzuty ekranu z odtwarzanych plików wideo. Obsługuje napisy do filmów, pobieranie okładek, wybór ścieżki audio.

gxine
Gxine
Nakładka graficzna na silnik xine potrafi otworzyć pliki we wszystkich formatach obsługiwanych przez libxine – MPEG1/2, avi, mov, strumienie sieciowe, płyty VCD, SVCD, DVD.

helix
Helix Player
Odpowiednik programu RealPlayer o otwartym kodzie źródłowym bazuje na Helix DNA Client dzięki czemu otwiera wiele formatów plików audio i wideo, np: Vorbis, AAC, AAC+, M4A, MP3, AMR-NB, AMR-WB, RealAudio, RealVideo, WMA, a-law, u-law, AIFF, WAV, AU, WMV, H.263, H.264, VC-1, H.261, MJPEG, 3GP, 3G2, AVI, ASF.

ipla
Ipla lite
Ciekawy odtwarzacz materiałów mulimedialnych umożliwiający oglądanie programów na żywo oraz z biblioteki plików VOD (Video On Demand). Do prawidłowego działania wymagany jest pakiet Adobe Air.

kaffeine
Kaffeine
Odtwarzacz multimedialny dla środowiska KDE domyślnie korzysta z silnika xine lub MPlayera oraz GStreamera. Otwiera prawie wszystkie znane formaty plików audio/wideo, CD, DVD, przesyłanie strumieniowe oraz Digital Video Broadcasting (DVB).

kmplayer
KMPlayer
Nakładka graficzna na odtwarzacz MPlayera dla środowiska KDE. Otwiera większość znanych formatów plików audio/wideo, CD, DVD, przesyłanie strumieniowe oraz DVB, obsługuje napisy do filmów. W Konqerorze podgląd plików wideo tworzony jest za pomocą KMPlayera. Domyślnie korzysta z silnika MPlayera lub xine oraz GStreamera.

kplayer
KPlayer
Nakładka graficzna na odtwarzacz MPlayera dla środowiska KDE. Otwiera większość znanych formatów plików audio/wideo, CD, DVD, przesyłanie strumieniowe oraz DVB, obsługuje napisy do filmów

me-tv
Me TV
Program do obsługi strumieni telewizji satelitarnej nadawanej w standardzie DVB. Umożliwia skanowanie kanałów, wybór PID, strumieni audio. Posiada wyszukiwarkę programów, opcję nagrywania strumieni oraz zaplanowane nagrywanie.

minitube
Minitube
Minitube jest odtwarzaczem plików wideo zgromadzonych na serwisie YouTube bez konieczności instalacji FlashPlayera.

miro
Miro
Miro jest ciekawym odtwarzaczem plików wideo z możliwością przeszukiwania zawartości i pobierania na dysk lokalny plików z takich serwisów jak YouTube, Yahoo!, Google Video, Blip. Obsługuje formaty plików MPEG, QuickTime, avi, H.264, DivX, Windows Media, Flash Video również w jakości HD. Do poprawnego działania wymaga xine.

moovida
Moovida
Moovida nie jest zwykłym odtwarzaczem a nakładką na środowisko graficzne zmieniające komputer w centrum multimedialne. Program tworzy bibliotekę plików zgromadzonych na komputerze, tworzy playlisty, łączy się z YouTube i Last.fm. Otworzy wiekszość popularnych formatów, np. DivX, H.264, avi, asf, wmv, mkv, flv, mov, ogg. Możliwa jest kontrola programu za pomocą pilota.

mplayer
MPlayer
MPlayer to jeden z najlepszych odtwarzaczy multimedialnych dla Linuksa. Oprócz większości popularnych formatów otwiera również wiele natywnych kodeków w tym win32 DLL (WM9). Bez problemu radzi sobie z płytami CD, VCD, SVCD, DVD (również zaszyfrowanymi), odtwarzaniem strumieniowym oraz napisami do filmów. Wymaga instalacji paczki kodeków „w32/64codecs”. Rozwój graficznego interfejsu został porzucony, producent zaleca użycie jednej z wielu dostępnych nakładek na odtwarzacz.

mymeidasystem
My Media System
My Media System to centrum multimedialne, które umożliwia odtwarzanie filmów, muzyki, grafiki oraz przechwytywanie strumieni telewizji dzięki VDR. Program wyświetla również informacje o odtwarzanej muzyce pobierając dane z serwisu ImDB.

mythtv
MythTV
MythTV jest programem, który zamienia lokalny komputer w centrum multimedialne do odtwarzania filmów, muzyki, grafiki oraz przechwytywanie strumieni telewizji dzięki VDR. Dostępne są gotowe dystrybucje Linuksa z domyślnie preinstalowanym MythTV : Mythbuntu, Mythdora oraz KnoppMyth. Program dostępny jest dla platformy Linux, Mac OSX oraz FreeBSD.

parole
Parole
Prosty odtwarzacz przeznaczony dla środowiska XFCE, korzysta z GStreamera i potrafi otworzyć pliki filmowe z napisami, płyty CD, DVD i przesyłanie strumieniowe. Można rozszerzyć jego możliwości dzięki instalacji wtyczek.

realplayer
RealPlayer
Program o zamkniętym kodzie źródłowym pozwala na otworzenie plików w formacie RealAudio, RealVideo, mp3, 3gpp, Flash, mpeg-4, QuickTime, Ogg Vorbis, Ogg Theora, RealPix, jpeg, gif, png. Był jednym z pierwszych odtwarzaczy obsługujących przesyłanie strumieniowe.

smplayer
SMPlayer
Jedna z lepszych nakładek graficznych na MPlayera z możliwością odtwarzania prawie wszystkich plików audio i video, strumieni internetowych oraz płyt DVD. Doskonale radzi sobie z wieloma rodzajami napisów do filmów w tym SRT, SUB i SSA, posiada również opcję pobierania napisów z serwisu opensubtitles.org.

totem
Totem
Domyślny odtwarzacz w środowisku GNOME korzysta z silnika GStreamera lub xine. Potrafi otworzyć większość formatów audio i wideo, strumienie internetowe, płyty DVD, VCD.

tunapie
Tunapie
Program służący do przeglądania i odtwarzania strumieni internetowych audio i wideo kompatybilny z Icecast i Shoutcast (Winamp). Pozwala również na zapis strumieni audio i wideo za pomocą streamripper-a.

tvtime
TVtime
Program do przechwytywania i oglądania stacji telewizji cyfrowej.

 


UMPlayer
Nakładka graficzna na MPlayera z pełnym wsparciem dla wszystkich możliwości swojego protoplasty. Wyglądem zbliżony do SMPlayera.

vlc
VLC
Odtwarzacz multimedialny instalowany wraz z własną bazą kodeków pozwala na otworzenie prawie wszystkich znanych formatów audio i wideo oraz strumieni internetowych. Dobrze radzi sobie z płytami DVD, VCD, polskimi napisami do filmów oraz uszkodzonymi plikami.

whaaw
Whaaw!
Mały i prosty odtwarzacz audio i wideo korzystający z GStreamera.

 


xawtv
XawTV
Program do oglądania kanałów telewizji cyfrowej działajacy w oparciu o Video4Linux.

xbmc
XBMC (teraz: Kodi)
XMBC to centrum multimedialne umożliwiające odtwarzanie filmów z napisami, muzyki oraz grafiki. Obsługuje również karaoke, playlisty, pokazy slajdów oraz piloty. Instalacja wtyczek rozszerza możliwości o obsługę radia internetowego, podcastów, kanałów RSS oraz przeszukiwanie serwisu YouTube.

xine
Xine-ui
Nakładka graficzna na silnik xine potrafi otworzyć pliki we wszytkich formatach obsługiwanych przez libxine – MPEG1/2, avi, mov, strumienie sieciowe, płyty VCD, SVCD, DVD.

zapping
Zapping
Program do oglądania i nagrywania programów telewizji cyfrowej. Posiada wsparcie dla teletextu oraz pilotów sterujących

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

3 komentarze do “Odtwarzacze wideo dla Linuksa

  • W zestawieniu brakuje wpisu o lxBDPlayer co nie znaczy, że nie ma takiego odtwarzacza. Z Blu-ray radzi sobie także VLC, Mplayer i XBMC. Nie posiadam napędu BD więc nie mogę sprawdzić. Polecam zajrzeć najpierw tu: wiki.archlinux.org/index.php/BluRay oraz tu: lxbdplayer.sourceforge.net/english.html
    i nie chwalić się swoją niewiedzą na wszystkich odpustach.

    Odpowiedz
  • Potwierdzam zalety XBMC. Sam zdecydowałem się na zakup komputerka Ametyst II z już gotowym systemem Linux i XBMC oraz pilotem. Jestem bardzo zadowolony. Wszystko działa bez problemu. Polecam: xbmc.com.pl i opisy na: xbmcpl.wordpress.com

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content