*** Linuxiarze obchodzą w tym roku 10-lecie działalności! *** Dziękujemy za wspólnie spędzone lata i zapraszamy na kolejne! ***

VLC – Video Lan Client

Odtwarzacz multimedialny VLC instalowany wraz z własną bazą kodeków pozwala na otworzenie prawie wszystkich znanych formatów audio i wideo, strumieni internetowych, przechwytywanie obrazu z urządzeń korzystających z V4L2 oraz udostępnienie własnych strumieni plików lokalnych lub obrazu z kamery internetowej.
Dobrze radzi sobie z płytami DVD, VCD, polskimi napisami do filmów oraz uszkodzonymi plikami, posiada także wbudowany konwerter plików.

Dostęp do ustawień programu uzyskasz wchodząc do zakładki „Narzędzia-> Preferencje”.

1. W opcji „Interfejs” możesz zmienić standardowy wygląd programu korzystając z innej skóry pobranej np. ze strony videolan.org/vlc/skins.php

vlc

2. Następnie wybierz pobraną skórę i zresetuj program.

vlc

3. Skóra została załadowana prawidłowo.

vlc

4. W następnej opcji „Dźwięk” masz możliwość np. zmiany wyjściowego kodeka dźwięku oraz preferowaną ścieżkę dźwiękową jeśli dostępna jest więcej niż jedna.

vlc

5. W opcji „Obraz” możesz zmienić kodek wyjściowy wideo.

vlc

6. W następnej opcji „Napisy i OSD” możesz wybrać preferowany język napisów, ich rodzaj, wielkość, kolor i kontury według uznania.

vlc

7. Jeśli program ma problem z uruchomieniem płyty to w opcji „Wyjście i kodeki” możesz zmienić domyślne urządzenie optyczne na np. „/dev/sr0”.

vlc

8. W ostatniej opcji „Skróty klawiszowe” możesz zrobić to co… nazwa wskazuje.

vlc

9. Dodatkowo w zakładce programu „Narzędzia-> Efekty i filtry-> Efekty dźwiękowe” masz dostęp do korektora graficznego.

vlc

10. W zakładce „Efekty wideo” możesz wybrać jeden z kilku efektów dla obrazu.

vlc

11. Możesz również zsynchronizować dźwięk i napisy względem obrazu.

vlc

12. Aby otworzyć plik wybierz z menu „Plik-> Otwórz plik, katalog, płytę, strumień w sieci lub urządzenie przechwytywania. Napisy załadujesz wybierając „Obraz-> Ścieżka napisów-> Otwórz plik”.

vlc

 

Przechwytywanie obrazu z urządzeń wideo

VLC posiada możliwość przechwytywania obrazu z urządzeń zewnętrznych, które działają w oparciu o interfejs Video4Linux (V4L lub V4L2) a więc z kamer internetowych oraz tunerów telewizji cyfrowej, satelitarnej i kablowej.

1. Aby przechwycić obraz np. z kamery internetowej otwórz z menu programu „Plik-> Otwórz urządzenie przechwytywania”.

2. Interfejs Video4Linux2 (V4L2) jest nowszą wersją V4L i ten właśnie sugeruję użyć do obsługi kamery internetowej.

vlc

3. Po kliknięciu przycisku „Odtwarzaj” obraz zostanie przechwycony przez program.
Jeśli wyświetla się tylko jednolity obraz bez podglądu to musisz uruchomić ponownie VLC przeładowując moduł V4L2 – zobacz rozdział Video4Linux.

vlc

4. Następnie wybierz z menu programu link „Otwórz-> Konwertuj/Zapisz-> Urządzenia przechwytywania” i kliknij na przycisk „Konwertuj/Zapisz”.

vlc

5. Teraz wybierz miejsce docelowe i nazwę pliku w opcji „Cel” oraz kodek audio i wideo w opcji „Ustawienia” a następnie kliknij „Start”.

vlc

 

Konwersja plików

Kolejną dostępną opcją programu jest możliwość konwersji plików audio lub wideo wybierając z menu „Plik-> Konwertuj/Zapisz-> Plik, Płyta, Sieć lub Urządzenie przechwytywania”.

vlc

1. Po załadowaniu pliku kliknij na „Konwertuj/Zapisz”, wybierz miejsce i nazwę dla pliku docelowego

vlc

2. W opcji „Ustawienia” wybierz kontener

vlc

3. Kodek wideo

vlc

4. Kodek audio

vlc

5. Oraz napisy jeśli dostępne.

vlc

6. Teraz kliknij na „Zapisz” i poczekaj aż program zakończy pracę.

vlc

 

Powiązane wpisy

One thought on “VLC – Video Lan Client

  • 14/12/2012 at 2:18 am
    Permalink

    Bardzo dobry program do oglądania różnych formatów filmów jest bardzo lekki również doskonały do zdjęć które robimy kamerką internetową jak dla mnie nie ma lepszego programu jak VLC polecam każdemu a szczególnie tym co maja problemy z programami do kamerek typu cheese i inne i nie chce się Wam czekać na aktualizację zastępuje je doskonale 2 w 1 moja ocena 0/10 daję 10

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *