*** Linuxiarze obchodzą w tym roku 10-lecie działalności! *** Dziękujemy za wspólnie spędzone lata i zapraszamy na kolejne! ***

Linux Mint 12 Lisa GNOME

Linux Mint 12 Lisa GNOME został wydany.

Dwunasta odsłona Mint-a została wyposażona w nowy pulpit zbudowany na GNOME 3 oraz MGSE (Mint GNOME Shell Extensions). Użycie MGSE ma przybliżyć funkcjonalność i swobodę pracy na GNOME 3 w tradycyjny sposób. Możliwe jest wyłączenie MGSE i używanie pulpitu GNOME 3 w czystej postaci.
MGSE dostarcza m.in tradycyjny dolny panel pulpitu, menu programów, listę okien, widoczną ikonę tacki systemowej oraz indykator odtwarzacza audio.

Mint 12 oferuje również fork GNOME 2 o nazwie MATE. Jest on kompatybilny z GNOME 3, więc można uruchomić obydwie wersje środowiska GNOME w tym samym systemie. MATE dostępne jest bezpośrednio na płycie Mint 12 DVD, w wersji CD No Codecs trzeba doinstalować pakiet „mint-meta-mate”.

Wymagania systemowe dla instalacji Mint 12 :
– procesor klasy x86 lub x86_64
– 512MB pamięci RAM (1GB rekomendowane)
– 5GB przestrzeni dyskowej
– karta graficzna z rozdzielczością minimum 800×600
– port USB lub napęd CD/DVD

Aby zaktualizować system do wersji stabilnej (jeśli posiadasz zainstalowanego Mint-a 12 RC) wykonaj aktualizację pakietów z poziomu 1, 2 i 3.

Obraz płyt Minta DVD i CD dla maszyn 32 i 64 bitowych można pobrać z naszego portalu.

Linux Mint 12

 

Powiązane wpisy

10 thoughts on “Linux Mint 12 Lisa GNOME

 • 27/11/2011 at 10:46 am
  Permalink

  Prawdę mówiąc, nie rozumiem ludzi, do których Ubuntu ‚nie trafia’, a Mint już tak – skoro Mint jest oparty na Ubuntu, ma wprowadzone parę artworków i udogodnień w postaci menu, aktualizatora, własnego centrum oprogramowania. Ale tak poza tym, to nadal stare Ubuntu w innych nieco fatałaszkach.

  Owszem, obecnie rozdźwięk między Mintem a Ubuntu jest wyraźniejszy – w Ubuntu mamy Unity, tutaj GNOME Shell + MGSE.

  Reply
 • 26/11/2011 at 8:55 pm
  Permalink

  Ubuntu nigdy do mnie nie trafiało. Natomiast Mint to zrobił. Nie używam go na co dzień, ale od dłuższego czasu śledze aktualności dot. tej dystrybucji i czekam, aż bardziej odczepi się od Ubuntu. Wtedy być może na stałe się przesiądę na nią. Jak narazie, mimo przetestowania wielu dystrybucji pozostaję wierny openSUSE.

  Reply
 • 26/11/2011 at 8:43 pm
  Permalink

  Linux Mint oferuje tradycyjny model pulpitu, dlatego ma większe zainteresowanie. Ubuntu próbuje zrewolucjonizować podejście do Linuksa i stworzyć ten sam standard na innych urządzeniach wyposażonych w ten system. Duże zmiany powodują niezrozumienie i zniechęcenie. Proponuję przeczekać wprowadzaną przez Ubuntu rewolucję i zobaczyć jak to się zakończy.
  Pozdrawiam
  pavroo

  Reply
 • 26/11/2011 at 8:18 pm
  Permalink

  W rankingu distrowatch.com Mint jest na pierwszym miejscu, więc zainteresowanie tym systemem jest duże. Na stronie: royal.pingdom.com/2011/11/23/ubuntu-linux-losing-popularity-fast-new-unity-interface-to-blame/ przedstawiono jak ta dystrybucja Linuksa deklasuje inne dystrybucje. Z ubuntowych forków uważam, że Mint jest najbardziej przyjazny, dlatego tą edycję też sobie potestuję w wolnym czasie.

  Reply
 • 26/11/2011 at 7:45 pm
  Permalink

  Dobry system, polecam wszystkim, szczególnie początkującym 😉

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *