Linux Mint 12 Lisa GNOME
Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2022, 17:24
Linux Mint 12 Lisa GNOME został wydany.
Dwunasta odsłona Mint-a została wyposażona w nowy pulpit zbudowany na GNOME 3 oraz MGSE (Mint GNOME Shell Extensions). Użycie MGSE ma przybliżyć funkcjonalność i swobodę pracy na GNOME 3 w tradycyjny sposób. Możliwe jest wyłączenie MGSE i używanie pulpitu GNOME 3 w czystej postaci.
MGSE dostarcza m.in tradycyjny dolny panel pulpitu, menu programów, listę okien, widoczną ikonę tacki systemowej oraz indykator odtwarzacza audio.
Mint 12 oferuje również fork GNOME 2 o nazwie MATE. Jest on kompatybilny z GNOME 3, więc można uruchomić obydwie wersje środowiska GNOME w tym samym systemie. MATE dostępne jest bezpośrednio na płycie Mint 12 DVD, w wersji CD No Codecs trzeba doinstalować pakiet „mint-meta-mate”.
Wymagania systemowe dla instalacji Mint 12 :
– procesor klasy x86 lub x86_64
– 512MB pamięci RAM (1GB rekomendowane)
– 5GB przestrzeni dyskowej
– karta graficzna z rozdzielczością minimum 800×600
– port USB lub napęd CD/DVD
Aby zaktualizować system do wersji stabilnej (jeśli posiadasz zainstalowanego Mint-a 12 RC) wykonaj aktualizację pakietów z poziomu 1, 2 i 3.
Obraz płyt Minta DVD i CD dla maszyn 32 i 64 bitowych można pobrać z naszego portalu.
Prawdę mówiąc, nie rozumiem ludzi, do których Ubuntu 'nie trafia’, a Mint już tak – skoro Mint jest oparty na Ubuntu, ma wprowadzone parę artworków i udogodnień w postaci menu, aktualizatora, własnego centrum oprogramowania. Ale tak poza tym, to nadal stare Ubuntu w innych nieco fatałaszkach.
Owszem, obecnie rozdźwięk między Mintem a Ubuntu jest wyraźniejszy – w Ubuntu mamy Unity, tutaj GNOME Shell + MGSE.
Ubuntu nigdy do mnie nie trafiało. Natomiast Mint to zrobił. Nie używam go na co dzień, ale od dłuższego czasu śledze aktualności dot. tej dystrybucji i czekam, aż bardziej odczepi się od Ubuntu. Wtedy być może na stałe się przesiądę na nią. Jak narazie, mimo przetestowania wielu dystrybucji pozostaję wierny openSUSE.
Linux Mint oferuje tradycyjny model pulpitu, dlatego ma większe zainteresowanie. Ubuntu próbuje zrewolucjonizować podejście do Linuksa i stworzyć ten sam standard na innych urządzeniach wyposażonych w ten system. Duże zmiany powodują niezrozumienie i zniechęcenie. Proponuję przeczekać wprowadzaną przez Ubuntu rewolucję i zobaczyć jak to się zakończy.
Pozdrawiam
pavroo
W rankingu distrowatch.com Mint jest na pierwszym miejscu, więc zainteresowanie tym systemem jest duże. Na stronie: royal.pingdom.com/2011/11/23/ubuntu-linux-losing-popularity-fast-new-unity-interface-to-blame/ przedstawiono jak ta dystrybucja Linuksa deklasuje inne dystrybucje. Z ubuntowych forków uważam, że Mint jest najbardziej przyjazny, dlatego tą edycję też sobie potestuję w wolnym czasie.
Dobry system, polecam wszystkim, szczególnie początkującym 😉