Manjaro 21.0

Ostatnia aktualizacja: 30th kwiecień 2022, 01:46 pm

Philip Müller poinformował o wydaniu Manjaro Linux 21.0 „Ornara”.

Manjaro Linux to dystrybucja typu Live zbudowana na Arch Linux i skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Manjaro Linux 20.0 oferowane jest w wersjach z pulpitami Xfce, KDE, GNOME oraz bez pulpitu, działającym w trybie tekstowym o nazwie Architect.

Poprzednie wydanie 20.x Nibia pochodziło ze stycznia i między tymi wydaniami wiele się zmieniło. Tym razem porzucono procedurę wstępnej konfiguracji GNOME z plików ISO.

Edycja GNOME to epicentrum nowych ekscytujących funkcji. GNOME 3.38 zastępuje poprzednio podzielone widoki Częste i Wszystkie aplikacje jednym dostosowywanym i spójnym widokiem, który umożliwia zmianę kolejności aplikacji i organizowanie ich w niestandardowych folderach. Po prostu kliknij i przeciągnij, aby przenieść aplikacje. Ustawienia mogą teraz zarządzać kontrolą rodzicielską dla kont użytkowników Standard za pomocą nowej opcji Kontrola rodzicielska w sekcji Użytkownicy. Powłoka GNOME może teraz obsługiwać wiele monitorów z różnymi częstotliwościami odświeżania.

Edycja KDE oferuje ulepszeniu wyglądu i użyteczności Plazmy. Znajduj, sięgaj i uruchamiaj swoje aplikacje szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek dzięki nowemu programowi do uruchamiania aplikacji Plazmy. Nowy program uruchamiający ma dwa panele ułatwiające lokalizowanie programów i jest wyposażony w ulepszoną klawiaturę, mysz i wprowadzanie dotykowe, zwiększając dostępność we wszystkich obszarach. Plasma System Monitor to zupełnie nowa aplikacja do monitorowania zasobów systemu. KDE dąży do zapewnienia pierwszorzędnego wsparcia dla Waylanda, a Plazma 5.21 robi ogromne postępy w kierunku osiągnięcia tego celu. Dodano nową stronę do Ustawień systemowych: ustawienia Zapory Plasmy. Ten moduł konfiguracyjny umożliwia ustawienie i skonfigurowanie zapory sieciowej w systemie. Układ widżetu Media Player został ulepszony i zawiera teraz listę aplikacji aktualnie odtwarzających muzykę w nagłówku jako pasek kart. Kolejnym ulepszeniem jest to, że okładka albumu zajmuje teraz całą szerokość widżetu.

Edycja Xfce oferowane jest teraz w wersji 4.16. Menedżer okien ponownie otrzymał wiele aktualizacji i ulepszeń w zakresie kompozycji i GLX. Dodano obsługę skalowania ułamkowego do okna dialogowego wyświetlania, wraz z podświetleniem preferowanego trybu wyświetlania gwiazdką i dodaniem współczynników proporcji obok rozdzielczości. Menedżer ustawień ma ulepszone możliwości wyszukiwania i filtrowania. Menedżer plików Thunar otrzymał mnóstwo poprawek i kilka godnych uwagi funkcji, w tym wstrzymywanie operacji kopiowania/przenoszenia, obsługę przesyłania plików w kolejce, zapamiętywanie ustawień widoku dla każdego katalogu i obsługę przezroczystości w motywach Gtk.

W tym wydaniu używane jest jądro 5.10 LTS, dzięki minimalnemu ISO z jądrem 5.4 LTS oferowane jest dodatkowe wsparcie dla starszego sprzętu.

Instalator Calamares również otrzymał wiele ulepszeń. Między innymi Calamares ma teraz tabelę języków „najczęściej odgadywanych” dla każdego kraju, a gdy GeoIP jest włączony, automatycznie wybierze język tego kraju jako domyślny – użytkownik może oczywiście wybrać inny. „Najlepsze przypuszczenie” opiera się na danych Unicode / ISO, co czasami jest wątpliwe. Calamares dostarcza teraz również tabelę odwzorowań klawiatury z „najlepszym przypuszczeniem”, umożliwiającą wprowadzanie tekstu w języku ojczystym. Jednak nazwy użytkowników i hasła powinny być zapisane w formacie US-ASCII.

Nowe obrazy systemu dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.