Aktualności

Manjaro 21.3.0

Philip Müller poinformował o wydaniu Manjaro Linux 21.3.0 „Ruah”.

Manjaro Linux to dystrybucja typu Live zbudowana na Arch Linux i skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Manjaro Linux oferowane jest w wersjach z pulpitami Xfce, KDE i GNOME.

To wydanie zawiera najnowszą wersję Calamares v3.2. Moduł partycji zyskał większe wsparcie dla partycji LUKS. Moduł Users ma teraz listę zabronionych nazw logowania i nazw hostów, aby uniknąć ustawień, które mogą zepsuć instalację.

Edycja GNOME otrzymała poważną aktualizację Gnome 42. Nadeszła nowa globalna preferencja stylu ciemnego interfejsu użytkownika. Może to służyć do żądania, aby aplikacje używały ciemnego stylu interfejsu użytkownika zamiast jasnego. Nowe ustawienie można znaleźć w nowym panelu Wygląd w aplikacji Ustawienia, a za nim znajduje się większość aplikacji GNOME.

GTK 4 i libadwaita zapewniają możliwości nowej generacji dla aplikacji GNOME, a wiele aplikacji GNOME zaczęło używać tych komponentów dla GNOME 42. W rezultacie aplikacje te mają lepszą wydajność, nowy, nowoczesny styl interfejsu użytkownika i nowe elementy interfejsu użytkownika.

GNOME 42 zawiera cenny zestaw ulepszeń wydajności, ponieważ społeczność GNOME kontynuuje prace nad poprawą szybkości systemu i wykorzystania zasobów.

Wersja Plasma zawiera najnowszą wersję Plasma 5.24. Panele pulpitu są teraz łatwiejsze do poruszania i trzymania się dowolnej krawędzi, ponieważ można je teraz przeciągać z dowolnego miejsca na ich pasku narzędzi w trybie edycji. Możesz lepiej wykorzystać moc wielu pulpitów w Plazmie 5.24 dzięki nowemu efektowi Przegląd, który jest bardzo podobny do tego, jak działa Przegląd GNOME. Pozwala to uzyskać widok różnych obszarów roboczych, wchodzić w interakcję ze wszystkimi różnymi oknami i aplikacjami otwartymi w tle, a także przeszukiwać system.

KRunner pokaże listę dostępnych wtyczek i sposób ich użycia. Kliknij wtyczkę z listy, a zobaczysz wszystkie informacje potrzebne do jej pełnego wykorzystania.

W edycji XFCE dostępne jest teraz Xfce 4.16. Menedżer okien ponownie otrzymał wiele aktualizacji i ulepszeń w obszarze kompozycji i GLX. Do okna dialogowego wyświetlania dodano obsługę skalowania ułamkowego, podświetlenie preferowanego trybu wyświetlania gwiazdką i dodanie proporcji obok rozdzielczości. Menedżer ustawień poprawił możliwości wyszukiwania i filtrowania. Menedżer plików Thunar otrzymał mnóstwo poprawek i kilka godnych uwagi funkcji, w tym pauzę dla operacji kopiowania/przenoszenia, obsługę przesyłania plików w kolejce, zapamiętywanie ustawień widoku na katalog i obsługę przezroczystości w motywach Gtk.

W tej wersji używane jest jądro 5.15 LTS. Dzięki 5.4 LTS i 5.10 LTS oferowane jest dodatkowe wsparcie dla starszego sprzętu w razie potrzeby.

Nowe obrazy systemu dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.