Świat

M OS – nowy rosyjski system operacyjny

Rosyjski rynek oprogramowania powitał nowy system operacyjny o nazwie „M OS”, który jest oparty na jądrze Linuksa. System operacyjny jest specjalnie zaprojektowany do użytku w instytucjach edukacyjnych i jest rozwijany przez Departament Technologii Informacyjnych miasta Moskwy. Stołeczny zespół odpowiedzialny za rozwój usług elektronicznych i systemów informatycznych we współpracy z rosyjskimi programistami stworzył „M OS”.

Zespół 25 programistów pracował nad rozwojem „M OS”. Opracowanie zestawu dystrybucyjnego zajęło sześć miesięcy. Produkt jest już dostarczany do moskiewskich szkół w ramach komputerów osobistych, laptopów i paneli interaktywnych. Zespół projektowy Moskiewskiej Szkoły Elektronicznej (MES) wspiera i rozwija „M OS”.

Opis systemu pojawił się na portalu Moskiewskiej Szkoły Elektronicznej (MES). System jest dystrybuowany przez Departament Technologii Informacyjnych Moskwy (DIT) i oprócz laptopów nauczycieli jest instalowany na tablicach interaktywnych.

Według źródeł na rynku IT, DIT postanowił opracować własny system operacyjny dla moskiewskich szkół. DIT skontaktował się ze szkolnym nauczycielem informatyki, który już tworzył własny zestaw dystrybucyjny. DIT zatrudnił 25 programistów i w ciągu pół roku przekształcili darmowego Linuksa w system operacyjny M OS.

„M OS” jest tworzony na podstawie systemu operacyjnego „Viola”. Pakiety są budowane na własnych serwerach, a aktualizacje domyślnie pochodzą z własnego repozytorium.

Ten rosyjski system operacyjny przeznaczony jest do użytku na komputerach i panelach interaktywnych w placówkach oświatowych.

W rosyjskich, a zwłaszcza moskiewskich szkołach, od dawna używane są szeroko znane krajowe systemy operacyjne – OS „Viola” „Basalta SPO” i Astra Linux „Rusbitech-Astra”. Oba systemy operacyjne oparte są na jądrze Linux. Liczba wdrożeń tych systemów rośnie. Na przykład liczba rosyjskich licencji na systemy operacyjne dostarczonych organizacjom edukacyjnym w ciągu sześciu miesięcy 2022 roku wzrosła sześciokrotnie w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.

Zestaw dystrybucyjny M OS zawiera popularne przeglądarki, takie jak Chromium i Mozilla Firefox, klienty poczty e-mail, takie jak Mozilla Thunderbird i Evolution, pakiety biurowe, takie jak P7-Office i LibreOffice oraz inne narzędzia do tworzenia zrzutów ekranu, nagrywania wideo z ekranu i pracy z plikami. System obsługuje podział ról dla nauczycieli, rodziców i uczniów oraz wykorzystuje środowisko graficzne KDE.

Istnieją jednak obawy, że „M OS” może być gorszym i prostym produktem w porównaniu do Astra Linux, według źródła na rynku rosyjskich systemów operacyjnych. Niektórzy argumentowali również, że „bez sensu” jest ocenianie jakości „M OS”, ponieważ nie ma sensu tworzyć kolejnej dystrybucji Linuksa. Sugeruje się, aby deweloperzy rozważyli zakup licencji na istniejące krajowe (rosyjskie) systemy operacyjne i zajęli się wszelkimi brakującymi funkcjami, których mogą potrzebować klienci. W rezultacie powstanie tylko jeden naprawdę potężny i zaawansowany system operacyjny.

Źródło: www.cnews.ru/news/top/2023-02-03_v_rossii_poyavilas_novaya

Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą i polityczną Rosji po agresji na Ukrainę i odcięciu od zachodnich technologii, nie dziwi fakt wprowadzania przez Rosjan „własnych” systemów operacyjnych na komputery instytucji państwowych.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.