Linux obchodzi 30 urodziny

Ostatnia aktualizacja: 4 kwietnia 2022, 16:21

Wszystko zaczęło się 25 sierpnia 1991 roku, Linus Torvalds ogłosił w poście usenet, że pracuje nad wolnym systemem operacyjnym i będzie gotowy w ciągu kilku miesięcy. Powiedział też, że nie będzie tak duży i profesjonalny jak GNU, ale nie do końca tak się stało. Torvalds pobudził kreatywność społeczności, otrzymywał komentarze, propozycje, linie kodu i niekończące się inicjatywy stworzenia nowego systemu operacyjnego.

Pierwsze dystrybucje Linuksa były instalowane poprzez sukcesywne wkładanie serii dyskietek do czytnika. Ten nośnik pamięci został wynaleziony przez IBM w latach 70, ale do lat 90 znacznie zmniejszył swoje rozmiary. Zainstalowanie w pełni funkcjonalnej dystrybucji Linuksa mogło w tedy wymagać co najmniej pół tuzina dyskietek i zająć kilka godzin plus uważne przeczytanie dokumentacji. Ten nośnik pamięci był tani, ale delikatny, więc błąd zapisu lub odczytu wystarczył, aby instalacja zakończyła się porażką. Nawet jeśli instalacja działała poprawnie, sprzęt mógł nie być w pełni obsługiwany. W tamtym czasie instalacja Linuksa, przynajmniej na rynku domowym, była przeznaczona dla entuzjastycznych hobbystów.

Pierwsza dystrybucja Linuksa została stworzona przez programistę o imieniu HJ Lu w 1992 roku i dostępna była na dwóch 5,25-calowych dyskietkach. Do uruchomienia systemu użyto pierwszej dyskietki o nazwie LINUX 0.12 BOOT DISK, drugi otrzymał nazwę LINUX 0.12 ROOT DISK, dając dostęp do interpretera poleceń, który umożliwiał dostęp do systemu plików Linux.

Mniej więcej w tym samym czasie Owen Le Blanc z Manchester Computing Center (Wielka Brytania) wydał MCC Interim Linux. MCC Interim Linux miał instalator oparty na menu i zawierał różne narzędzia, zarówno użytkowe, jak i programistyczne. Jego instalacja na twardym dysku była bardzo podobna do tej, z której obecnie korzystamy i nie wymagała modyfikacji głównego bootloadera za pomocą edytora hex. Oczywiście ta dystrybucja, mimo postępów, nadal nie miała środowiska graficznego.

Red Hat jest komercyjną dystrybucją Linuksa, pierwsze publiczne wydanie zostało udostępnione przez Marca Ewinga w listopadzie 1994r, a najważniejszą cechą była wymieniona jako „Cena detaliczna 49,95 USD – oferta specjalna: 39,95 USD”.

Wielu ludzi nie jest świadomych historii systemów operacyjnych typu open source, dlaczego i jak Linux został stworzony, w jaki sposób powstał jako bezpośredni rezultat ruchu oprogramowania open source oraz wpływu, jaki Linux wywarł na społeczność oprogramowania i szerszą kulturę .

Ruch wolnego oprogramowania, założony przez Richarda Stallmana i z którego na przykład wyłonił się kompilator GNU, dostrzegł owoce pracy wykonanej w latach 80-tych. Linux rozpoczął nową erę komputerów, opartą na współpracy między użytkownikami i open source. Decydująca filozofia w konsolidacji projektu poprzez umożliwienie deweloperowi zaadaptowania interfejsu graficznego ułożonego w oknach – zwanego X Window System i podobnego do Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.