Aktualności

Linux Mint 20

Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2022, 11:27

Została wydana nowa wersja Linux Mint 20 o nazwie kodowej „Ulyana”.

Linux Mint to system bazujący na Ubuntu, wyposażony w pulpity MATE, Cinnamon oraz Xfce i skierowany do początkujących użytkowników komputerów osobistych.

Linux Mint 20 „Ulyana” bazuje na Ubuntu 20.04 LTS i oferuje wsparcie techniczne do 2025 roku.

Nowa wersja Linux Mint 20 oferuje zmiany i nowe funkcje, takie jak:
– Warpinator – aplikacja do udostępniania plików w sieci lokalnej, następca aplikacji Giver. Konfiguracja serwera (FTP, NFS, Samba) to przesada w przypadku przypadkowych transferów plików między dwoma komputerami i szkoda jest używać zewnętrznych mediów (usług internetowych, pamięci USB, zewnętrznych dysków twardych) tylko do udostępniania plików, gdy istnieje lokalna sieć, która mogłaby to zrobić.
– NVIDIA Optimus – Linux Mint 20 oferuje ulepszoną obsługę NVIDIA Optimus.
– Tacka systemowa – XAppStatusIcon otrzymał możliwość obsługi zdarzeń, przewijania kółkiem myszy oraz nową funkcję podobną do gtk_menu_popup (), która sprawia, że przenoszenie aplikacji z GtkStatusIcon jest jeszcze łatwiejsze niż wcześniej. We wszystkich edycjach (Cinnamon, MATE i Xfce) wiele ikon w zasobniku zostało zharmonizowanych, z uwzględnieniem ikon symbolicznych i obsługi HiDPI.
– Ulepszenia XApps – Xed otrzymał możliwość łączenia linii i usuwania końcowych białych linii przed zapisaniem plików. Xviewer otrzymał przyciski na pełnym ekranie i przyciski paska narzędzi diaporama i pamięta, czy jego okno zostało zmaksymalizowane. W Xreaderze do paska narzędzi dodano przycisk drukowania. Aby zagwarantować lepszą obsługę nowoczesnych aplikacji Electron, XappStatusIcon otrzymał obsługę kółka myszy i SNI (StatusNotifier, libIndicator).
– Gdebi – narzędzie do otwierania i instalowania plików .deb, otrzymało nowy interfejs użytkownika.
– Ekran logowania (Slick Greeter) obsługuje rozciąganie tła na wielu monitorach.
– Ulepszenia wyglądu – Motyw Mint-Y zapewnia niezłą różnorodność kolorów. W Github rozpoczął się projekt społecznościowy, którego celem było zebranie opinii i dostrojenie tych kolorów, aby znaleźć właściwą równowagę między kolorowymi żywymi barwami a poziomami kontrastu, które nie odwracają uwagi użytkownika od treści wyświetlanych na ekranie.
– MATE 1.24
– Cinnamon 4.6
– Xfce 4.14
– Linux kernel 5.4
– linux-firmware 1.187

Wymagania sprzętowe dla Linux Mint 20:
– 1GB RAM (rekomendowane 2GB)
– 15GB powierzchni dysku (rekomendowane 20GB)
– monitor o rozdzielczości 1024×768
– procesor 64 bitowy amd64/x86_64

Przed instalacją systemu, zapoznaj się z informacją o wydaniu opublikowaną na stronie projektu, w której wyszczególnione są wszystkie znane błędy oraz porady pozwalające na wprowadzenie ręcznych poprawek.

Możliwa jest aktualizacja systemu z wersji Linux Mint 20 beta za pośrednictwem menadżera aktualizacji.

Obrazy płyt Linux Mint dla maszyn 64 bitowych (oraz starszych 32 bitowych) można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

8 komentarzy do “Linux Mint 20

    • Witam
      Według informacji developera, te wymagania są dla wszystkich trzech wersji takie same.

      Odpowiedz
      • Ale przeciez srodowiska graficzne Cinnamon i Xfce to dwa rozne swiaty. Mam HP z AMD Turion64X2 2GB Ram i nie chce aby sie meczyl bo to koputer z XP jeszcze.

        Odpowiedz
  • @tadeusz: Mam wrażenie, że twoje problemy z Mintem wynikają z ustawień szyfrowania danych. Ja tego nie robię (bo niby po co?) więc nie mam takich problemów. A problemy z logowaniem do poczty (jakiejkolwiek) mogą być spowodowane przez serwer pocztowy, który też czasami trzeba aktualizować, naprawiać, wymieniać dyski itp. Pozdrawiam i mam nadzieję, że nie straciłeś swoich danych.

    Odpowiedz
  • Im nowsza wersja tym trudniej ją obsługiwać np; do wersji 17 był programik do uruchamiania prostych plików .exe potem ulepszono zapominając o tym że gross użytkowników nie ma pojęcia o konfiguracji systemu,instalowania bibliotek (zwłaszcza, że nie wiadomo które wybrać. Wszystkie takie ulepszenia być może cieszą oneprogramistów. jednym słowem muszę wrócić z minta20 do wersji 17…18 albo przesiąść się na ubuntu.

    Odpowiedz
  • I to jest dobra wiadomość. Jedyna dystrybucja, która po prostu działa. Dla zwyczajnego użytkownika debest.

    Odpowiedz
    • Dobra jak dla kogo,przekonałem się na własnej skórze.Zawiesiło mi się logowanie jako wlaściciel i co dalej?Wszystkie dane jak na razie szlag trafił..przynajmniej do chwili aż ktoś pomoże odzyskać do nich dostęp.Dane są szyfrowane,więc dojście z innego systemu pewnie żadne. De best…prawda? Poza tym ostatnio miałem. probemy z logowaniem do poczty wp.pl.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content